وثائق ضمانت نامه بانکی

وثائق ضمانت نامه بانکی (وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی،وکیل بانک)

ضمانت نامه ی عبارت است از تعهد غیر قابل برگشت یک به پرداخت وجه مورد ضمانت در صورت عدم ایفای تعهدات تحت توسط شخص ثالث(فروشنده یا متعهد انجام قرارداد) .

ضمانت نامه ی تعهدی است که در قبال قرارداد متقاضی با فرما صادر می نماید و در صورت درخواست فرما به هر دلیل وجه ضمانت نامه را بدون قید و شرط به فرما ” ذینفع “پرداخت می نماید.(ضمانت نامه بانکی)

ضمانت‌نامه‌های بانکی در سطح داخلی و بین‌المللی اقسام مختلفی دارند که حسب توافق طرفین، تنظیم و اجرا می‌شوند. برای شرح موضوع و به عنوان نمونه به اقسام ضمانت‌هایی که در قراردادهای دولتی استفاده می‌شود، می‌پردازم.(ضمانت نامه بانکی)

برای تضمین قراردادهایی که یک طرف آنها دولت است (معاملات دولتی)، وجود ضمانت‌نامه معتبر ضرورت دارد و یکی از ابزارهایی که برای ضمانت این معاملات پذیرفته شده، ضمانت‌نامه بانکی است. مطابق با ماده ۲ آیین‌نامه تضمین برای معاملات دولتی (مصوب ۴/۸/۱۳۸۲ و اصلاحی مورخ ۱۷/۴/۱۳۸۳ هیأت وزیران)، «انواع تضمین قراردادها از نظر موضوع برد آنها در قرارداد به شرح زیر است:»(ضمانت نامه بانکی)

وثائق ضمانت نامه ها

کلیه های بازرگانی (یا اشخاص حقیقی) که در بخش بازرگانی مشغول فعالیت می باشند، می توانند از خدمات صدور انواع ضمانتنامه بهره مند شوند. صدور ضمانتنامهو ظهر نویسی از طرف بانکها موکول به اخذ وثیقه از ضمانتخواه (مضمون عنه) طبق ضوابط بانک می باشد.

با توجه به تعهد بانک در صدور هر ضمانتنامهو احتمال پرداخت وجه ضمانتنامهبه فرما ، در قبال هر ضمانتنامه وثایفی از مشتری دریافت می شود . این وثایق با توجه به نوع ضمانتنامه؛ توانایی مالی ، اهلیت مشتری و تشخیص بانک در مورد هر مشتری و هر ضمانتنامه می تواند متفاوت باشد . وثایق

ضمانتنامهدر مقابل یک یا ترکیبی از انواع وثایق به شرح زیر و با رعایت مقررات این دستورالعمل صادر می گردد:

 1. وجه نقد یا طلا یا اسناد خزانه یا اوراق قرضه دولتی
 2. ترهین وثیقه ملکی به میزان مورد نظر بانک با توجه به مبلغ ضمانتنامه و مبلغ سپرده نقدی.
 3. اوراق مشارکت و سپرده سرمایه گذاری بلند مدت
 4. سفته تضمینی به میزان ۱۲۰% غیرنقدی ضمانتنامهها به امضای متقاضی و پشت نویسی ضامن مورد قبول بانک
 5. سهام های پذیرفته شده در بورس
 6. ضمانتنامههای بانک های محلی
 7. ضمانتنامه های بانک های خارجی
 8. برگ انبار های عمومی کالا
 9. کشتی یا هواپیما
 10. حسابهای ارزی یا حساب سرمایه گذاری مدت دار متقاضی نزد سایر بانکها
 11. اوراق قرض الحسنه یا حساب های ارزی شامل حساب های سپرده سرمایه گذاری مدت دار ارزی و قرض الحسنه جاری و پس انداز ارزی نزد بانک صادر کننده ضمانتنامه
 12. در مورد های تحت مدیریت دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی و های وابسته به آنها بانک می تواند سفته با نهاد در وجه بانک را قبول نمابد. وثایق


حقوق،موسسه حقوقی،دادشید،وکیل،ضمانت نامه،بانک،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،وکیل بانکی،ضمانت نامه بانکی


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط  و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.