قانون،حقوق،موسسه حقوقی،درخواست وکیل،وکیل،وکالت،قانون،درخواست وکیل،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،دادخواست مهریه با حق حبس

دادخواست مهریه با حق حبس(وکیل،مشاور،وکالت)

دادخواست مهریه با حق حبس(نمونه دادخواست،مهریه،مهریه با حق حبس، عقدنامه،مشاور حقوقی، وکیل، وکالت، موسسه حقوقی،درخواست وکیل)

دادخواست با حق حبس

اگر برای پرداخت روش خاصی پیش بینی نشده باشد و زن حق مطالبه را داشته باشد زن می تواند تا وقتی که شوهر اش را به او پرداخت نکرده شوهر را از انجام زناشویی منع کند و خود را در این مورد در اختیار مرد قرار ندهد و این مسئله موجب نمی شود که مرد بتواند نفقه زن را پرداخت نکند. این مسئله را حقوقدانان حق حبس می نامند. البته اگر زن قبل از گرفتن به اختیار خود با مرد زناشویی نمود دیگر حق ندارد تا گرفتن خود را در اختیار شوهر قرار ندهد و فقط حق مطالبه اش را خواهد داشت. (دادخواست با حق حبس)

موارد سقوط حق حبس

به استناد بخش اخیر ماده مذکور، و به استناد ماده ۱۰۸۶ ، در دو صورت حق حبس زن ساقط می‌شود و زن نمی‌تواند از این حق استفاده نماید:

۱٫ در صورتی که مهر، موجل باشد؛ یعنى موعدى براى پرداخت آن بین زوجین قرار داده شده باشد، مانند آن‌که شرط شود که پس از دو سال مهر به زوجه داده شود، زن دارای حق حبس نمی‌باشد.

۲٫ در صورتی که زن قبل از استفاده از حق حبس و گرفتن با اختیار خود در مقابل شوهرش تمکین نماید و اقدام به پذیرش وظایف زناشویی نماید.

دلیل سقوط حق نیز این است که زن با موافقت قرار دادن موعدى براى تسلیم مهر، و ایفای وظایف زناشویی در حال اختیار، اعلام ضمنی عملی به اسقاط حق حبس خویش نموده است.

 

دادخواست مهریه با حق حبس

تعيين خواسته و بهاي آن : رسيدگي صدور حكم ، مبني بر الزام زوج به تأديه مهر المسمي به ميزان      ريال با استناد به قاعده حق حبس

دلائل و منضمات دادخواست: كپي مصدق عقد نامه،  “مدرک مورد نياز ديگر”

رياست محترم مجتمع قضايي “شهرستان محل اقامت خوانده”

با سلام احتراماً به استحضار مي رساند :

 اينجانبه با خوانده به موجب عقدنامه شماره      مورخ      در دفتر خانة  “شماره ونام شهرستان”  تنظيم گرديده و فتوكپي مصدق آن پيوست اين دادخواست مي باشد ، عقد ازدواج دائم با مهريه اي به مبلغ        ريال منعقد کرده ايم. اكنون با توجه به گذشت       ماه از زمان ثبت واقعه نكاح با استفاده از قاعده حق حبس ، تمكين خود را از زوج مشروط به تأديه مهريه خود به شرح فوق نموده و با تقديم اين دادخواست به محضر دادگاه محترم و مستنداً به ماده ۱۰۸۵ قانون مدني صدور حكم بر الزام خوانده به تأديه مهر المسمي به ميزان      / ريال به انضمام جميع خسارات وهزينة دادرسي در حق اينجانب مورد استدعاست.(دادخواست با حق حبس)

محل امضاء مهر

                                                                                                                                                                        اثر انگشت

  • در صورتيکه خواهان تمايل داشته باشد اوراق قضائي بصورت حضوري(در دفتر دادگاه) يا از طريق تلفن يا نمابر يا پست الکترونيکي به وي ابلاغ شود.در پايان شرح

دادخواست ، با ذکر دقيق شماره هاي مربوطه اعلام نمايد.تا امر ابلاغ سريع تر صورت گيرد.(دادخواست مهریه با حق حبس)

  •  چناچه شرح دادخواست بيش از صفحه حاضر باشد از صفحات مخصوص ادامه دادخواست استفاده شود.

(دادخواست مهریه با حق حبس)


قانون،حقوق،موسسه حقوقی،درخواست وکیل،وکیل،وکالت،قانون،درخواست وکیل،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،دادخواست مهریه با حق حبس


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط  و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.