نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه

نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه _ گروه وکلای دادشید

نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت

 دعاوی ثبتی،  ثبت اسناد،  وصول مطالبات،  ،   برگشتی،  ثبتی،  ملکی، مشاوره حقوقی، مشاوره با  پایه یک دادگستری،   دادگستری،، ،مشاوره آنلاین رایگان

همانطورکه می دانید نکاحیه، یک لازم الاجرا می باشد و در تمام مواردی که مهریه زوجه در رسمی منعکس میگردد، این دین مسلم و قطعی شوهر بوده و مکلف به پرداخت آن می باشد.
(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه)

در کشور ما، زوجه در زمان بروز اختلاف و کشمکشی که با زوج یا خانواده وی پیدا می کند، خود را به اجرا گذاشته و درصدد وصول آن برمی آید.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت )

همانطور که در دیگر بخش های این سایت به آن اشاره شده، نحوه وصول می تواند از ۲ طریق انجام شود(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت )

اول آنکه زوجه خود را از طریق مراجع قضایی و دادگاه های خانواده مطالبه نماید.

راه دوم آن است که نکاحیه را از طریق اداره ثبت اسناد و املاک اجرا نماید.

در صورتیکه راه دوم انتخاب گردد، یکی از امتیازاتی که زوجه خواهد داشت آن است که زوج را ممنوع الخروج نموده تا از خروج ایشان از کشور جلوگیری نماید.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت )

برای انجام این لازم است که نوشته حاضر به دقت مورد مطالعه قرار گیرد و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، از مشاورین و وکلای گروه دادشید تقاضای کمک گردد:

در وهله اول لازم است که زوجه برای وصول مهریه خود به دفترخانه رسمی ازدواج مراجعه و تقاضای صدور اجراییه نماید.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت )

دفترخانه بلافاصله اجرائیه صادر و آنرا به شوهر ابلاغ می نماید.

پس از ابلاغ اجرائیه؛ شوهر ظرف ۱۰ روز فرصت خواهد داشت که به مفاد اجرائیه عمل نموده و مطالبات زوجه را پرداخت نماید. در غیراین صورت مراتب توسط دفترخانه به اداره ثبت اسناد منعکس میگردد و پرونده اجرایی در آن اداره تشکیل خواهد شد.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت )

به محض تشکیل پرونده، زن می‌تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیرمنقول شوهر اقدام نماید.

در پاره ای از موارد، نه تنها زوجه از معرفی اموال شوهر ناتوان می باشد بلکه خود شوهر نیز از پرداخت بدهی خود امتناع نموده و حتی قصد خروج از کشور را خواهد داشت. كه در چنین صورتی ، زن می‌تواند تقاضای ممنوع‌ الخروج شدن او را بنماید تا از خروج شوهرش از كشور  به قصد فرار از پرداخت بدهی و عدم پرداخت آن جلوگیری شود. قانونگزار در ماده ۱۷ قانون گذرنامه اجازه داده است که از صدور گذرنامه و خروج بدهكاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و مین از انجام تعهدات ی طبق ضوابط و مقرراتی كه در آیین‌نامه تعیین می‌شود، جلوگیری كند. باید بدانیم که این ممنوعیت ، محدود به مدت مشخصی نبوده و می تواند سالیان سال به طول  انجامد.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه)

 

در چند صورت ، شوهر می تواند ممنوع الخروجی خود را برطرف نموده و موفق به خروج از کشور شود:

 • در مواردی كه مرد نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام كند.
 • در مواردی که زن از تقاضای ممنوع‌ الخروجی همسرش منصرف شده ومراتب را به اداره ثبت اسناد و املاک اطلاع دهد.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه)
 • در صورتی که دادگاه و مراجع قضایی؛ قرار یا حكمی مبنی بر رفع ممنوع‌الخروجی مرد صادر كنند.
 • در مواردی که شوهر مالی را به عنوان تضمین به اداره ثبت اسناد معرفی نماید که به اندازه بدهی وی ارزش داشته باشد. در این صورت یکبار و حداکثر به مدت ۶ ماه قادر به خروج از کشور خواهد بود.

 

🔹آیا مرد معسر نیز ممنوع‌الخروج می‌شود؟

از آنجایی که عموما میزان مهریه ، بسیار بالا و غیر قابل پرداخت است لذا در اکثر موارد، زوج نسبت به پرداخت مهریه زوجه خود، تقاضای اعسار و تقسیط می نماید. در این صورت مرجع رسیدگی کننده با عنایت به میزان تمکن و دارایی و درآمد مرد، بدهی وی را برای او قسط بندی خواهد نمود.

در چنین صورتی زوج با استناد به رای تقسیط مهریه، به اداره ثبت اسناد مراجعه نموده و تقاضا می نمایند که ممنوع الخروجی ایشان برطرف شود. در این رابطه باید بدانیم که صدور حكم تقسیط بدهی از سوی مرجع قضایی؛ مجوزی برای رفع ممنوع‌الخروجی نیست.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه)


نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و وکالت در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط وکیل و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.


 

2 پاسخ
 1. رحمانی گفته:

  سلام همسر من گرجستانه در حال حاضر من باید چکار کنم میخوام مهریه رو بزارم اجرا و ممنوع الخروجش کنم میتونم؟

 2. admin گفته:

  سلام ..
  ارادتمند شما هستیم..
  خدمتتون عارضم اول باید با مراجعه به دفتر ازدواجتون(همون محلی که ازدواج کردید) درخواست صدور اجراییه کنید و سپس به اجرای ثبت محلتون مراجعه کنید ..
  سئس با تشکیل پرونده اجرایی در اولین اقدام ممنوع الخروجش کنید و البته حسابها و مایملکی هم که به نام ایشون هست توقیف کنید که البته مستلزم رعایت یک سری جزییاتی هست که پیشنهاد می کنم برای دریافت پاسخ جامع تر با کارشناسان و وکلای مجموعه ما تماس بگیرید..
  و البته امیدوار باشید که در صورت بازگشت ایشون به کشور از خروج مجدد ایشون جلوگیری بشه..
  موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.