تفاوت های تفكيک و افراز در چیست؟؟

تفاوت های تفکیک و افراز در چیست

تفاوت های تفکیک و افراز در چیست
وکیل دعاوی ثبتی، وکیل ثبت اسناد، وکیل وصول مطالبات، وکیل چک، وکیل چک برگشتی، وکیل ثبتی، وکیل ملکی، مشاوره حقوقی، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری،  وکالت دادگستری،وکیل، وکالت،مشاوره آنلاین رایگان

تفاوت های تفکیک و افراز در چیست
– مبحث تفکیک و افراز دو مبحث ثبتی می باشند که معنا و مفهوم آنها عمدتا توسط هم وطنان به اشتباه برداشت شده و در مقام عمل ، آنها را با مشکلاتی مواجه می نماید. ازآنجایی این دو مفهوم دارای تفاوتهایی با یکدیگر می باشند، لذا لازم است که وضعیت این دو مفهوم به درستی تشریح گردد:(تفاوت های تفکیک و افراز در چیست)

  • در افراز، حتما باید حالت مشاعی وجود داشته باشد. یعنی اینکه حتما باید مالکین مال، بیش از یک نفر باشند و هر دو شریک باشند . اما لازم نیست که حتما میزان مالکیت آنها مساوی باشد. اما در تفکیک، وجود حالت مشاعی ضرورت ندارد، و یک ملک با داشتن یک مالک نیز قابل تفکیک است. به عنوان مثال یک زمین ۱۰۰۰ متری که تنها دارای یک مالک است قابلیت آنرا دارد که به ۱۰ قطعه ۱۰۰ متری تفکیک شود.( تفاوت های تفکیک و افراز در چیست)
  • افراز؛ تقسیم ملک توام با تعیین سهام مالکان مشاعی است و قطعات افرازی به نسبت سهم مالک مشاع به آنان اختصاص می‌یابد و طبیعی است که پس از آنکه افرازصورت گرفت، حالت مشاعی از بین میرود و هر یک از شرکاء، تنها مالک سهم اختصاصی خود خواهد شد اما تفکیک، فقط تقسیم ملک به قطعات کوچکتر است و مالک می‌تواند ملک خود را با رعایت مقرّرات حاکم بر تفکیک ( ضوابط و مقرّرات شهرداری) به هر ترتیبی که می خواهد، تفکیک نماید.( تفاوت های تفکیک و افراز در چیست )
  • تفکیک، در اداره ی ثبت انجام می‌گیرد؛ امّا افراز، در پاره ای از موارد، در اداره ی ثبت و در موارد دیگر در دادگاه محل وقوع ملک انجام می شود.
  • در صورتی که شخص تقاضای افراز نماید نهایتا رای صادر می‌شود اما در خصوص تفکیک، صورت‌جلسه ی تفکیکی صادر میشود.( تفاوت های تفکیک و افراز در چیست)
  • برای افراز در صورتی که مال دارای مالکین متعدد باشد، لازم نیست که کلیه مالکین و شرکاء تقاضای افراز نمایند بلکه حتی اگر یکی از آنها متقاصی افراز شود، تنها سم او از سهم بقیه جدا می شود و بقیّه ی ملک، مشاع باقی می‌ماند. اما در تفکیک، سهم تمامی افراد جدا می‌شود یا اگر مالک یک نفر باشد، ملک به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌گردد.(تفاوت های تفکیک و افراز در چیست)
  • در صورتی که بر تفکیک اعتراض شود، موضوع اعتراض در اداره ی ثبت رسیدگی می‌شود؛ امّا اگر بر تصمیم رئیس اداره ثبت اسناد که در مقام افراز صادر می شود، اعتراض گردد، پرونده جهت بررسی به دادگاه ارسال می شود. به عبارت دیگر در صورتی که تصمیم رئیس اداره ثبت مبنی بر عدم موافقت بر افراز باشد، مشخص معترض می تواند در دادگاه محل وقوع ملک، از آن تصمیم شکایت نماید.( تفاوت های تفکیک و افراز در چیست )
  • سنّ مالک یا مالکان، تاثیری در مرجع صالح برای تفکیک ندارد؛ امّا به صراحت مادّه ی ۳۱۳ قانون امور حسبی؛ اگر میان مالکان، محجور یا غایب باشد، افراز ملک با دادگاه خواهد بود.
    ( تفاوت های تفکیک و افراز در چیست )

همانطورکه گفته شد، مباحث ثبتی، اصولا دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد و تنها مشاورین و وکلایی که سالهای سال در این زمینه ، فعالیت نموده باشند، قادر به تشخیص راهکارهای مناسب برای حل مشکلات ثبتی می باشند. فلذا در صورتی که در این زمینه نیاز به مشاوره و احیانا اعطای وکالت می باشید، پیشنهاد میگردد باوکلای گروه دادشید در ارتباط باشید.( تفاوت های تفکیک و افراز در چیست )

صدای وکیل
کلیک کنید

تفاوت های تفکیک و افراز در چیست

تفاوت های تفکیک و افراز در چیست


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و وکالت در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط وکیل و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.