تکلیف نفقه در ازدواج موقت (وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی)

دسته بندی ها : خدمات وکالتی, دعاوی حقوقی, دعاوی خانوادگی ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ وکیل پایه یک دادگستری 98 بازدید

تکلیف نفقه در ازدواج موقت (وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی،وکیل مهریه،وکیل طلاق)

نفقه عبارت است از تامین هزینه زندگى زن که شامل خانه ، اثاثیه منزل ، غذا ، لباس ، دارو و درمان از زمان عقد دایم که بر عهده زوج است . در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنى در تعریف نفقه آمده است : نفقه عبارت است از مسکن و البسه و غذا و اثاث البیت که به طور متعارف با وضعیت زن متناسب باشد و خادم در صورت عادت به داشتن خادم یا احتیاج او به واسطه مرض یا نقصان اعضاء .

به طور کلّى مى توان گفت که هرچیزى که برحسب متعارف مورد احتیاج زن باشد ، جزءِ نَفقه زن محسوب مى شود.

وضعیت و احتیاجات زن به طور متعارف ملاک ارزیابى است و نه وضعیت مرد ، پس اگر زن از خانواده متمکنى باشد شوهر به ناچار باید وسائل زندگى او را آنچنان که شأن و وضع اجتماعى و خانوادگى او اقتضا مى‌کند ، فراهم آورد.بنابراین اگر زن از خانواده متمکنى باشد ، شوهر به ناچار باید وسائل زندگى او را مطابق شأن و وضع اجتماعى و خانوادگى او فراهم نماید و دارا و متمدّن بودن زن دلیلى بر عدم استحقاق زن نسبت به نَفقه نیست بلکه مسئولیت مرد را نیز سنگین تر مى کند.

کلیک کنید  وکیل مهریه (وکیل وصول مهریه،وکالت در وصل مهریه)

ماده‌ ۱۱۱۳ قانون‌ مدنی‌: در عقد انقطاع‌ زن‌ حق‌ نَفقه‌ ندارد مگر اینکه‌ شرط شده‌ یا آنکه‌ عقد مبنی‌ بر آن‌ جاری‌ شده‌ باشد. مرد عهده‌ دار مسوولیت‌ نَفقه‌ زن‌ خود در ازدواج‌ موقت‌ نمی‌باشد. و در واقع‌ مرد لزومی‌ برای‌ تهیه‌ مسکن‌ و لباس‌ و غذا و اثاث‌ منزل‌ که‌ به‌ طور متعارف‌ و با وضعیت‌ اجتماعی‌ زن‌ تناسب‌ داشته‌ باشد، ندارد.

شرط نفقه‌ در ضمن‌ عقد ازدواج‌ موقت‌

 1. هرگاه‌ در ضمن‌ عقد ازدواج‌ موقت‌، زن‌ شرط نماید که‌ در تمام‌ مدت‌ ازدواج‌ موقت‌ باید از حق‌ نَفقه‌ برخوردار باشد و مرد آن‌ شرط را بپذیرد، حق‌ نَفقه‌ زن‌ بر مرد لازم‌ است‌.
 2. هرگاه‌ در ضمن‌ عقد ازدواج‌ موقت‌، زن‌ شرط نماید که‌ در قسمتی‌ از مدت‌ ازدواج‌ موقت‌، از حق‌ نفقه‌ برخوردار باشد و مرد آن‌ شرط را بپذیرد، مانند اینکه‌ مدت‌ عقد موقت‌ برای‌ پنج‌ سال‌است‌ و حق‌ نَفقه‌ زن‌ دو سال‌ اول‌ یا دو سال‌ آخر باشد، در این‌ صورت‌ شرط صحیح‌ است‌ و حق‌ نَفقه‌ زن‌، بر مرد لازم‌ است‌.
 3. هرگاه‌ در ضمن‌ عقد ازدواج‌ موقت‌، زن‌ شرط نماید که‌ نَفقه‌ او به‌ بیش‌ از مدت‌ ازدواج‌ موقت‌ باشد، به‌ عنوان‌ مثال‌ زن‌ شرط نماید که‌ نفقه‌ او به‌ مدت‌ پنج‌ سال‌ بر عهده‌ گرفته‌ شود و مرد آن‌ را تأمین‌نماید، در صورتی‌ که‌ مدت‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ فقط دو سال‌ است‌ و این‌ شرط مورد قبول‌ مرد واقع‌ گردد، شرط صحیح‌ است‌ و مرد ملزم‌ به‌ وفا به‌ شرط است‌.
کلیک کنید  قیم از انجام چه معاملاتی برای محجور منع شده است؟

عدم پرداخت‌ نفقه‌ در ازدواج‌ موقت‌ از جانب مرد

 1. هرگاه‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ با شرط حق‌ نفقه‌ زن‌ باشد و مرد از دادن‌ نفقه‌ زن‌ خودداری‌ نماید، به‌ دستور ماده‌ ۱۱۱۱ قانون‌ مدنی‌ زن‌ می‌تواند در صورت‌ استنکاف‌ شوهر ازدادن‌ نَفقه‌ به‌ محکمه‌ رجوع‌ کند در این‌ صورت‌ محکمه‌ میزان‌ نَفقه‌ را معین‌ و شوهر را به‌ دادن‌ آن‌ محکوم‌ خواهد کرد.
 2. چنانچه‌ خودداری‌ شوهر از پرداخت‌ نفقه‌ به‌ لحاظ عجز و عدم‌ توانایی‌ در پرداخت‌ نَفقه‌ باشد و یا آنکه‌ شوهر فقیر است‌ و نمی‌تواند نفقه‌ زن‌ را بپردازد، در این‌ صورت‌ زن‌ می‌تواند به‌ دادگاه‌ صالح‌ مراجعه‌ نمایدو دادگاه‌ شوهر را اجبار به‌ بذل‌ مدت‌ کند و در صورت‌ استنکاف‌ وی‌، دادگاه‌ خود، زن‌ را رها نماید و باقی‌ مدت‌ را بذل‌ کند.

نفقه و نکاح منقطع یا ازدواج موقت یا صیغه

در نکاح موقت، مرد الزامی برای پرداخت نَفقه به همسرش ندارد. مگر اینکه در عقد موقت، زن شرط کرده باشد که شوهر نَفقه مشخصی را به وی بپردازد یا از ابتدا عقد به منظور دریافت نَفقه منعقد شده باشد. در نکاح دائم پرداخت نَفقه زن، توسط شوهر یک تکلیف قانونی است و مردی که پرداخت نَفقه را ترک کند، مجازات کیفری برای وی در نظر گرفته می‌شود اما در نکاح موقت، این تکلیف وجود ندارد و در صورتیکه زن آن را شرط کرده باشد، به عنوان یک تکلیف و تعهد قراردادی قابل مطالبه و پیگیری است و حتی اگر در ضمن عقد نکاح موقت، پرداخت نفَقه شرط شده باشد و شوهر از پرداخت آن امتناع کند، امکان تعقیب کیفری شوهر وجود ندارد.

کلیک کنید  استرداد مدارک باز پس گرفتن مدارک (شرکت،کارفرما،پیمانکار)


نفقه،وکیل نفقه،صیغه،ازدواج،ازدواج موقت،مشاوره حقوقی،وکیل،وکالت،موسسه حقوقی،مهریه،طلاق،عکس،عکس نوشته،law،lawyer


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و وکالت در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط وکیل و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.


وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری

با سلام من مهدی علیجانی هستم وکیل پایه یک دادگستری و مدرس حقوق خانواده مشاور حقوقی چند ارگان دولتی و چند سایت هستم اینجا با سایر دوستان سعی در ارائه آموزش های حقوقی رایگان داریم تا بتونیم به شما کمک کنیم مسائل حقوقی تان را به نحو مطلوب مدیریت کنید، خوشحال میشم نظرتون رو در خصوص مطلب سایت زیر پست ها کامنت کنید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  لینک کوتاه :