تکلیف نفقه پس از فوت مرد(وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی)

تکلیف نفقه پس از فوت مرد(وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی،وکیل مهریه،وکیل نفقه)

نفقه عبارت است از تامین هزینه زندگى زن که شامل خانه ، اثاثیه منزل ، غذا ، لباس ، دارو و درمان از زمان عقد دایم که بر عهده زوج است . در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنى در تعریف نفقه آمده است : نَفقه عبارت است از مسکن و البسه و غذا و اثاث البیت که به طور متعارف با وضعیت زن متناسب باشد و خادم در صورت عادت به داشتن خادم یا احتیاج او به واسطه مرض یا نقصان اعضاء .

به طور کلّى مى توان گفت که هرچیزى که برحسب متعارف مورد احتیاج زن باشد ، جزءِ نَفقه زن محسوب مى شود.

وضعیت و احتیاجات زن به طور متعارف ملاک ارزیابى است و نه وضعیت مرد ، پس اگر زن از خانواده متمکنى باشد شوهر به ناچار باید وسائل زندگى او را آنچنان که شأن و وضع اجتماعى و خانوادگى او اقتضا مى‌کند ، فراهم آورد.بنابراین اگر زن از خانواده متمکنى باشد ، شوهر به ناچار باید وسائل زندگى او را مطابق شأن و وضع اجتماعى و خانوادگى او فراهم نماید و دارا و متمدّن بودن زن دلیلى بر عدم استحقاق زن نسبت به نَفقه نیست بلکه مسئولیت مرد را نیز سنگین تر مى کند.

مشاوره تلفنی _ گروه وکلای دادشید
کلیک کنید

نفقه در هنگام فوت همسر

اصولا نفقه برای ایام زوجیت است و بعد از انحلال نکاح و از بین رفتن رابطه زوجیت زن مستحق نَفقه نیست.

از آنجا که نَفقه بعد از تمکین است ، باید زن از مرد تمکین کند تا مستحق دریافت نَفقه باشد. پس در صورت فوت شوهر، تمکینی درمیان نیست و به تبع آن ، نَفقه نیز پرداخت نمی شود.

در دو مورد استثنائی، قانون مدنی پس از انحلال نکاح نیز زن را مستحق نَفقه شناخته است:

۱. مطلقه رجعیه در ایام عده مستحق نفقه است مگر این که طلاق در حال نشوز واقع شده باشد. (بند اول ماده ۱۱۰۹ قانون مدنی)

۲. در عده فسخ نکاح یا طلاق بأین، اگر زن آبستن باشد دارای حق نَفقه است (بند دوم ماده ۱۱۰۹)

بعد از مرگ همسر در مدت معینی (عده) نَفقه به زنان تعلق می‌گیرد به موجب قانون اصلاحی سال ۱۳۸۱ زن در زمان عده همسر فوت شده خود می‌تواند از اموال کسانی که پرداخت نَفقه بعد از مرگ مرد به عهده آنان است نَفقه طلب کند اگر شوهر فوت نکرده باشد و مفقود باشد زن می‌تواند به دادگاه مراجعه کند و حاکم شرع موظف است از اموال شوهر غایب نَفقه در اختیار زوجه قرار دهد.

طبق قانون نَفقه حق زن است و هیچ چیز به جز موارد ذکر شده نمی‌تواند حق نَفقه زن را ساقط کند حتی تعهد کتبی زوجه یعنی اگر زن طی تعهدی کتبی نَفقه‌اش را ببخشد این حق از وی سلب نمی‌شود و در صورت عدم پرداخت نَفقه از سوی مرد قانون‌گذار می‌تواند به حبس محکوم کند.

وب سایت وکیل
کلیک کنید

زمانی پرداخت نَفقه بر مرد واجب می‌شود که همسرش به او تمکین کند و وظایف زناشویی خود عمل کند.


نفقه،وکیل نفقه،فوت،مرگ،مشاوره حقوقی،وکیل،وکالت،موسسه حقوقی،مهریه،طلاق،عکس،عکس نوشته،law،lawyer


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط  و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.