ثبت ولادت خارج از کشور

ثبت ولادت خارج از کشور

(مقالات حقوقی،حقوق ثبت،ثبت تولد،مدارک مورد نیاز جهت ثبت تولد خارج از کشور،مراحل انجام کار جهت ثبت تولد خارج از کشور،مشاوره حقوقی،موسسه حقوقی ،وکالت،درخواست وکیل،وکیل،مشاور)

ثبت ولادت خارج از کشور 

   ۱.  مواد ۱۲ , ۱۵ , ۱۶ , ۱۷ ,‌ ۱۸ و ۱۹ قانون ثبت احوال و ماده ۹۷۶ قانون مدنی در خصوص ثبت ولادت. (ثبت ولادت خارج از کشور)
۲. اشخاصی که می توانند با مراجعه به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و یا ادارات ثبت احوال نسبت به اعلام ولادت و اخذ شناسنامه نوزاد اقدام نمایند. (ثبت ولادت خارج از کشور)
۳. مدارک مورد نیاز
۴. مراحل انجام کار
۵. ‏توصیه های ضروری
۶. تعاریف و مفاهیم

۱ – مواد ۱۲ , ۱۵ , ۱۶ , ۱۷ ,‌ ۱۸ و ۱۹ قانون ثبت احوال و ماده ۹۷۶ قانون مدنی در خصوص ثبت ولادت برابر بند ۲ ماده ۹۷۶ قانون مدنی اطفالی که پدر آنها ایرانی است اعم از اینکه در ایران یا خارجه متولد شده باشند ایرانی محسوب میشوند . (ثبت ولادت خارج از کشور)

–          برابر ماده ۱۲ قانون ثبت احوال ولادت اطفال ایرانیان مقیم خارج از کشور باید به مأمور کنسولی ایران در محل اقامت و اگر نباشد بنزدیکترین مأمور کنسولی و یا به سازمان ثبت احوال کشور اعلام شود. (ثبت ولادت خارج از کشور)

–          برابر ماده ۱۹,‌ ماما یا پزشکی که در حین ولادت حضور و در زایمان دخالت داشته مکلف به صدور گواهی ولادت و ارسال یک نسخه آن به ثبت احوال محل در مهلت اعلام می‌باشد. (ثبت ولادت خارج از کشور)

کلیک کنید  مهر المسمی چیست؟ (مهریه،طلاق،نفقه،وکیل،وکالت)

–          تبصره ماده ۱۵ قانون ثبت احوال- مهلت اعلام ولادت پانزده روز از تاریخ ولادت طفل است روز ولادت و تعطیل رسمی بعد از آخرین روز مهلت بحساب نمی آید و در صورتیکه ولادت در اثنا سفر زمینی یا هوایی یا دریائی رخ دهد مهلت اعلام آن از تاریخ رسیدن به مقصد محسوب می شود. (ثبت ولادت خارج از کشور)
۱. پدر
۲. جد پدری با ارائه شناسنامه
۳. مادر در صورتی که ازدواج او قانونا”  توسط دفاتر ازدواج در داخل کشور و یا نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشوربه ثبت رسیده باشد. (ثبت ولادت خارج از کشور)
۴. در صورتیکه ازدواج پدر و مادر به ثبت نرسیده باشد حضور والدین جهت اعلام ولادت و امضای سند سجلی الزامی است. (ثبت ولادت خارج از کشور)
۵. سرپرست قانونی ( وصی یا قیم یا امین ) برای افراد صغیر و محجور با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد .  (ثبت ولادت خارج از کشور)

 

   ۲. اشخاصی که می توانند با مراجعه به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و یا ادارات ثبت احوال نسبت به اعلام ولادت و اخذ شناسنامه نوزاد اقدام نمایند. (ثبت ولادت خارج از کشور)

۳ – مدارک مورد نیاز جهت ثبت ولادت

   ۱. اصل شناسنامه های پدر و مادر
۲. اصل گواهی ولادت خارجی که به تأیید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تولد نوزاد رسیده باشد توضیح اینکه پس از صدور شناسنامه اصل گواهی ولادت خارجی مسترد خواهد شد   و تصویر برابر اصل آن در محل تنظیم سند نگهداری می شود.
۳. در صورت تنظیم سند و صدور شناسنامه در ایران ارائه فیش بانکی به مبلغ۱۰۰۰۰ ریال نزد کلیه شعب بانک ملی ایران بنام سازمان ثبت احوال کشور  و چنانچه تنظیم سند و صدور شناسنامه در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران انجام گیرد طبق تعرفه های  نمایندگی اقدام خواهد شد. (ثبت ولادت خارج از کشور)

کلیک کنید  قرارداد کار کارگران (پرسش و پاسخ )

۴- مراحل انجام کار

۵ – توصیه های ضروری

   ۱. اعلام ولادت باید در ظرف مهلت مقرر ( ۱۵ روز ) صورت پذیرد
۲. بمنظور پیشگیری از بروز هرگونه مشکلی همانگونه که ذکر شد رعایت نکات مربوط به نامگذاری الزامی است بنابراین قبل از دریاقت شناسنامه ایرانی از دریافت مدارک خارجی برای اطفال خود با اسامی مغایر قانون جدا” خودداری فرمائید. (ثبت ولادت خارج از کشور)
۳. چنانچه قصد دارید برای دریافت شناسنامه فرزند خود در ایران اقدام نمایید حتما” قبل از ورود به ایران با مراجعه به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نسبت به ثبت واقعه ازدواج در شناسنامه خود و همسرتان مبادرت و همچنین گواهی ولادت صادره را به تأیید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت خود برسانید. (ثبت ولادت خارج از کشور)
۴. صدور شناسنامه جهت اطفالی که در خارج از کشور متولد می شوند در صورتی امکان پذیر است که پدر طفل ایرانی باشد. (ثبت ولادت خارج از کشور)
۵. صدور شناسنامه مستلزم تنظیم سند سجلی است با توجه به اهمیت موضوع لازم است قبل از امضاء سند سجلی از صحت مندرجات آن اطمینان حاصل حاصل کنید. (ثبت ولادت خارج از کشور)
۶. صدور شناسنامه مجدد محدودیت قانونی دارد لذا در حفظ و نگهداری آن دقت لازم را معمول نمایید. (ثبت ولادت خارج از کشور)
۷. دست بردن در مندرجات شناسنامه بهر صورت اکیدا” ممنوع و با متخلف برابر قانون رفتار خواهد.
۸. درج هرگونه مهر ، نشانه ، و نوشتار در شناسنامه اکیدا” ممنوع است (به استثناء مراجع ذکر شده در تبصره ۴ ماده ۳۶ قانون ثبت احوال کشور)
۹. در صورتی که ازدواج والدین به ثبت نرسیده باشد و مادر طفل نیز شناسنامه ایرانی نداشته باشد شناسنامه فرزند منحصرا” با مشخصات کامل پدر و نام کوچک مادر صادر خواهد شد . (ثبت ولادت خارج از کشور)

کلیک کنید  دادخواست تامین دلیل تغییر شغل(وکیل،مشاوره حقوقی)

تعاریف و مفاهیم

سند سجلی  : سند سجلی سندی است که ولادت هر فرد در آن ثبت و بر اساس آن شناسنامه صادر میگردد  . (ثبت ولادت خارج از کشور)

شناسنامه : شناسنامه مدرک هویت و تابعیت هر فرد ایرانی است.
‏۲ – هر یک از اشخاص زیر می توانند با مراجعه به نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و یا ادارات ثبت احوال نسبت به اعلام ولادت و اخذ شناسنامه نوازد اقدام نمایند. (ثبت ولادت خارج از کشور)

 

 


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط  و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.


  نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.