, ,

گم کردن دسته چک – اگر دسته چکمان گم شد چکار کنیم + فیلم

وکالت اتفاقی

گم کردن دسته چک – اگر دسته چکمان گم شد چکار کنیم؟ 

 

اگر دست چکمان را گم کردیم چه کنیم؟

 

ممکن است این اتفاق برای هر کس پیش بیاید که به عنوان مثال دسته چک یا یک برگه چک خود را گم کند یا به هر طریقی اعم از سرقت یا کلاهبرداری برگه چک را از او بگیرند، در این مواقع ماده ۱۴ قانون صدور چک راه‌حل قانونی را بیان کرده است.

 

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی قضایی خبرگزاری میزان؛ شاید اولین سوالی که برای ما پیش بیاید این باشد که مگر یک برگه چک دارای ارزش مالی است که قابل سرقت کردن باشد؟ در جواب باید گفت که چک ربوده شده اگر نوشته و امضا شده باشد در حکم اسکناس است و به میزان مبلغی که در آن نوشته شده دارای ارزش مالی است و در صورتی که آن چک نوشته نشده باشد، علاوه بر قیمت برگه چک، چون با نوشتن و تکمیل کردن آن می‌تواند ارزش مالی پیدا کند، دارای ارزش مالی است.اما ممکن است این اتفاق برای هر کس پیش بیاید که به عنوان مثال دسته چک یا یک برگه چک خود را گم کند یا به هر طریقی اعم از سرقت یا کلاهبرداری برگه چک را از او بگیرند، در این مواقع ماده ۱۴ قانون صدور چک راه‌حل قانونی را بیان کرده است.

 

در ذیل این ماده آمده است که صادر کننده چک یا ذی‌نفع یا قائم‌مقام قانونی آنها با تصریح به این‌که چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرایم دیگری تحصیل گردیده، می‌تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد.

 

دستور عدم پرداخت وجه چک به بانک

 

مرحله اول اعلام مفقود شدن چک به بانک مربوطه ( بانک صادر کننده چک مفقود شده ) می باشد. مطابق با ماده ۱۴  قانون صدور چک صادر کننده چک یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آن‌ها با تصریح به اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل گردیده می‌تواند کتباً دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد بانک پس از احراز هویت دستور دهنده از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارائه چک بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده صادر و تسلیم می‌نماید.

 

بنابراین شخص صادرکننده یا ذینفع به بانک مراجعه و دستور کتبی خود را در فرم های مخصوص که از خود بانک اخذ می گردد مکتوب نموده و به بانک تحویل می دهد. بانک پس از احراز هویت، از پرداخت وجه چک خودداری و چک را به مدت یک هفته مسدود می نماید و در صورت ارائه چک به بانک، گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت که اعلام مفقودی چک می باشد صادر می گردد.

 

خوب همان طور که مشخص است تمام کسانی که به نوعی نسبت به این چک حقی دارند مثل صادرکننده چک یا کسی که چک در وجه او نوشته شده است یا کسانی که به نوعی چک را ظهرنویسی کرده‌اند (یعنی پشت چک را امضا کرده‌اند) می‌توانند تقاضای دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهند. در این خصوص شخصی که تقاضای دستور عدم پرداخت را دارد باید مشخصات چک مثل شماره چک، تاریخ و مبلغ آن را به بانک اعلام کند و در ذیل تقاضای خود بنویسد.

 

در این مواقع بانک پس از احراز هویت دستور دهنده، از پرداخت وجه چک به دارنده آن که ممکن است در آینده به بانک بیاید خودداری می‌کند. اما در واقع باید گفت که نمی‌شود فقط به این امر اکتفا کرد بلکه شخصی که دستور عدم پرداخت به بانک می‌دهد باید بعد از اعلام به بانک، شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم کند و حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی تقدیم شکایت را به بانک بیاورد، در غیر این صورت پس از پایان یک هفته بانک از محل موجودی حساب به تقاضای هر کس که چک را ارائه دهد وجه آن را پرداخت می‌کند.

 

در خصوص تقدیم گواهی تسلیم شکایت به بانک باید گفت که در این مواقع معمولا مراجع قضایی ضمن صدور دستور در ذیل شکایت‌نامه آن را مهر و امضا می‌کنند و به مراجع انتظامی می‌فرستند و اکثر اشخاص گمان می‌کنند که اگر همین برگه را به بانک ارائه دهند کافی است ولی باید گفت که شاکی نمی‌تواند آن را به عنوان گواهی تقدیم شکایت به بانک ارائه دهد بلکه شاکی باید یک گواهی مستقلی در خصوص مورد از مرجع قضایی که دارای مهر و امضا و تاریخ باشد، دریافت کند و به بانک ارائه دهد. این کار به این دلیل است که بانک تا تعیین تکلیف نهایی وجه چک را به کسی پرداخت نکند.

..


خیار عیب


 

وکیل طلاق در اصفهان

انتخاب وکیل طلاق پایه یک دادگستری در اصفهان

متأسفانه به دلایل متعدد من‌جمله مشکلات اقتصادی و اختلافات فرهنگی و مسائل عاطفی و احساسی و … و به‌تبع شروع اختلافات خانوادگی امکان ادامه زندگی مشترک برای زوجین ممکن و میسر نیست و تنها راه مفارقت و جدایی گرفتن حکم طلاق از محاکم صالح قضایی است. با توجه به امر حادث فی‌مابین زوجین ایشان می‌بایست یکی از انواع مختلف طلاق را حسب مورد انتخاب و با طی مراحل و تشریفات قانونی از یکدیگر جدا و به‌اصطلاح مفارقت نمایند.

گروه وکلای دادشید به‌عنوان مجموعه‌ای متخصص از وکلای پایه‌یک دادگستری می‌تواند بهترین همراه شما در مسیر پرپیچ‌وخم دعاوی خانواده باشد تا به بهترین نحو ممکن و حسب مورد حادث بهترین و کوتاه‌ترین مسیر ممکن انتخاب و از پیش آمد مسائل بعدی رهایی یابید.

انواع طلاق را مختصراً می‌توان به موارد ذیل تقسیم نمود:
طبق قانون و اصطلاح تخصصی طلاق باین و رجعی انواع طلاق می‌باشد که ذیلاً با زبان ساده به تشریح آن پرداخته خواهد شد.
برخلاف طلاق رجعی، طلاق باین به معنی طلاقی است که زوجین در زمان عده امکان رجوع به یکدیگر را ندارند.

 

طلاق توافقی:

طلاق توافقی همان‌طور که از اسم آن کاملاً مشخص است به معنای توافق زوجین جهت مفارقت و جدایی است که طبق آن زوجین با توافق یکدیگر نسبت به تمام مسائل متصوره حادث فی‌مابین از یکدیگر جدا می‌شوند.

برای نمونه این موارد و اهم مواردی که می‌بایست در زمان توافق به آن اشاره شود و زوجین بر سر آن به اجماع و اتفاق‌نظر برسند می‌توان به مهریه و کلیه حقوق مالی متصوره زن، در صورت وجود فرزند مشترک تعیین تکلیف راجع به حضانت فرزند و جهیزیه و امحی عکس‌های خانوادگی و … اشاره نمود. همان‌گونه که از اسم آن نیز مشخص است این طلاق به‌عنوان یکی از ساده‌ترین راه‌های مفارقت زوجین از یکدیگر است.

مطابق رویه محاکم خانواده برای اخذ گواهی عدم امکان سازش و حکم طلاق توافقی بدوا می‌بایست به مراکز مشاوره مراجعت و با ضمیمه کردن نظریه کارشناس مشاور و توافقنامه مذکور در فوق دادخواست طلاق توافقی را به محاکم خانواده تقدیم تا با انعقاد جلسه‌ای حکم مربوط اخذ و با داشتن آن حکم به یکی از دفاتر طلاق مراجعه و با رعایت و انجام تشریفات آن صیغه طلاق جاری گردد.

• یکی دیگر از انواع طلاق، طلاق به درخواست زوج است که البته مطابق قانون وی می‌بایست در این نوع طلاق تکلیف حقوق مالی زن را کاملاً معین نماید تا محاکم اجازه این امر را و به‌تبع آن دفاتر طلاق اجازه جاری کردن صیغه طلاق را داشته باشند.

• نوع دیگر، طلاقی است به درخواست زن با رعایت مقررات و شرایط خاص آن و با صدور حکم جاری می‌گردد. زوجه ممکن است یا با اعمال وکالتی که از همسر خود دارد به این امر مبادرت نماید یا با اثبات عسر و حرج خود از محکمه تقاضای صدور حکم مرتبط جهت جاری شدن صیغه طلاق را نماید.

البته ازنظر پیچیدگی و رسیدگی قضایی یکی از پرپیچ‌وخم ترین انواع طلاق همین مورد آخر هست چراکه اثبات عسر و حرج خلاف اصل و پیچیده است مگر یکی از موارد عسر و حرج به این معنا که امکان ادامه زندگی مشترک زوجین ممکن نیست.

هم‌زمان با ازدواج و در دفتر ازدواج علی‌القاعده ۱۲ مورد است که در انتهای دفتر ازدواج به امضای زوجین می‌رسد که در صورت تحقق آن‌ها و اثبات آن امور در محکمه صالح زن با اجازه‌ای که از محکمه خواهد گرفت می‌تواند خود را مطلقه نماید.

رعایت تشریفات و شرایط جاری کردن صیغه طلاق البته با دفتر مجری طلاق است.

مواد ۱۱۳۳ لغایت ۱۱۴۹ از قانون مدنی ایران و مواد مرتبط با طلاق که در قانون حمایت خانواده آمده است اهم مواد مربوط به طلاق در قوانین جاری و ساری ما می‌باشد. مطابق ماده ۲۹ از قانون حمایت خانواده دادگاه ضمن رأی خود با توجه به شروط ضمن عقد و مندرجات سند ازدواج، تکلیف جهیزیه، مهریه و نفقه زوجه و اطفال را و همچنین اجرت‌المثل ایام زوجیت را و حضانت فرزند مشترک و… را مشخص می‌نماید.

امید است که با دید باز خانواده‌ها و درک متقابل زوجین از یکدیگر کانون گرم هیچ خانواده‌ای با مفارقت و طلاق از هم فرونپاشد لیکن گاهی متأسفانه به دلایل بروز مشکلات خاص و لاینحل طلاق و مفارقت تنها راه برون‌رفت از مشکلات حادث می‌باشد.

گروه وکلای دادشید با بهره‌گیری از وکلای مجرب درزمینهٔ تخصصی خانواده و با چندین سال سابقه فعالیت درخشان توانسته است با احقاق حقوق حسب مورد زوج – زوجه و یا زوجین در این زمینه در استان اصفهان پیشرو و صاحب سبک باشد.

, ,

موضوعات بیمه تأمین اجتماعی – گروه وکلای دادشید

موضوعات بیمه تأمین اجتماعی

بیمه – تامین اجتماعی – جبران خسارت کارگر – ازکارافتادگی – بارنشستگی – بیمه بیکاری – کمک هزینه ازدواج – حقوق بیمه -خدمات وکالتی – دیوان عدالت اداری -وکیل-وکالت-مشاور-مشاوره خانواده – مشاوره حقوقی – مشاوره آنلاین

ادامه مطلب …

, ,

بیمه اجباری مسؤولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری( زمینی در مقابل شخص ثالث)

بیمه اجباری مسؤولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری

بیمه – بیمه اجباری – مسئولیت مدنی – حقوق بیمه – بیمه وسایل نقلیه موتوری – وکیل – وکالت – مشاور – مشاوره خانواده – مشاوره حقوقی

ادامه مطلب …

, ,

جرم معامله صوری (و دلایل و مدارک جهت شناسایی آن)

جرم معامله صوری

جرم – معامله – معامله صوری –  عقد بیع – وکیل – وکالت – مشاور – نمونه دادخواست – مشاوره آنلاین – وکیل خانواده – مشاوره ازدواج

ادامه مطلب …

, ,

طرف قرارداد – گروه وکلای دادشید

طرف قرارداد

قرارداد – دعوی تجاری – خدمات وکالتی – امور قراردادها – تنظیم قرارداد – وکیل – وکیل خانواده – وکیل ملکی – وکیل ثبتی – مشاور – مشاوره حقوقی – مشاوره خانواده – وکیل پایه یک دادگستری

ادامه مطلب …

, ,

مدت قرارداد – گروه وکلای دادشید

مدت قرارداد

قرارداد – انعقاد قرارداد – تعهدات – امور قراردادها – دعاوی تجاری – خدمات وکالتی – وکیل – مشاور – مشاوره خانواده – مشاوره حقوقی – گروه وکلا

ادامه مطلب …

, ,

نکاتی در خصوص صدور چک

نکاتی در خصوص صدور چک

چک – صدور چک – مسائل مربوط به چک – دعاوی تجاری – امور قراردادها – دسته چک – وکیل – وکالت – وکیل خانواده – مشاور – مشاوره حقوقی – مشاوره خانواده – وکیل پایه یک دادگستری

ادامه مطلب …

, ,

حق فسخ در قراردادها

حق فسخ در قراردادها

حق فسخ – قراردادها – خدمات وکالتی – دعاوی تجاری – استرداد وجه – وگیل – وکالت – وکیل خانواده – مشاور – مشاور حقوقی – مشاوره خانواده – گروه وکلا

ادامه مطلب …

, ,

تعیین خسارت در قراردادها

تعیین خسارت در قراردادها

خسارت – تعیین خسارت – قرارداد – جریمه – امور قراردادها – خدمات وکالتی – دعاوی تجاری – مشاور – مشاوره حقوقی – مشاوره خانواده – وکیل – وکالت – وکیل پایه یک دادگستری – وکیل در اصفهان

ادامه مطلب …