روش تهیه پاسخ استعلام (استعلام ثبت)

روش تهیه پاسخ استعلام (استعلام ثبت،مراحل پاسخ به استعلام های ثبتی در اداره ثبت)

استعلام ثبت

روش تهیه پاسخ استعلام

با توجه به اینکه مقرر گردیده دفاتر اسناد رسمی هنگام انجام هرگونه معامله اعم از شرطی و رهنی و قطعی و امثالهم نسبت به املاکی که دارای سند مالکیت می باشند مراتب را از اداره ثبت محل وقوع ملک استعلام نمایند بنابراین پس از وصول استعلام از دفترخانه بشرح زیر عمل می شود:(استعلام ثبت)

توضیح: استعلام ورقه بهادار متحدالشکلی است که وسیله دولت چاپ و منتشر می شود و سفید آن از طرف ادارات ثبت در قبال اخذ بهاء به دفاتر اسناد رسمی تحویل می گردد. (استعلام ثبت)

پس از وصول استعلام رئیس اداره دستور ثبت آن را در دفتر اندیکاتور می دهد و برای اقدام به دفتر بازداشتی و پاسخ به استعلامات ارجاع می نماید.(استعلام ثبت)

متصدی دفتر اندیکاتور استعلام را در دفتر ثبت و جهت ضمیمه نمودن پرونده به بایگانی ارسال می دارد. در بایگانی پرونده از ردیف مربوطه خارج و همراه با استعلام به دفتر بازداشتی و پاسخ به استعلامات فرستاده می شود.(استعلام ثبت)

متصدی دفتر بازداشتی و پاسخ به استعلامات با ملاحظه ثبت و صفحه دفتر املاکی که ملک در آن به ثبت رسیده و نیز بررسی پرونده ثبتی پاسخ لازم را که معمولا بصورت فرم می باشد تهیه و آن را از نظر عدم بازداشت و بند (ز) و سایر اموری که مقرر است گواهی می نماید.(استعلام ثبت)

کلیک کنید  شکایت جرم عمدی

پاسخ استعلام تهیه شده توسط مسئول مربوطه امضاء و سپس با همان شماره ای که استعلام هنگام ثبت در دفتر اندیکاتور بر آن اختصاص یافته از دفتر صادر و به دفترخانه مربوطه ارسال می گردد و پرونده جهت ضبط در ردیف مربوطه به بایگانی برگشت می شود.(استعلام ثبت)

تذکرات: الف – اعتبار پاسخ استعلامیه هائی که محل وقوع دفترخانه و اداره ثبت در یک شهر است یک ماه و دوایر و شعب تابعه همان حوزه چهل وپنج روز است. (بند ۲۸ مجموعه بخشنامه های ثبتی).

ب – برای هر ملک یا یک صفحه دفتر املاک یک استعلامیه تنظیم می شود و قید چند شماره ملک روی یک استعلام جایزنیست. (بند ۳۱ مجموعه بخشنامه های ثبتی).

دفاتر اسناد رسمی مکلف هستند هنگام انجام هرگونه معامله نسبت به املاک جاری قبلا جریان ثبتی آنها را از اداره ثبت محل وقوع ملک استعلام نمایند هم چنین پاره‌ای از دستگاههای اجرائی ذیربط و یا مراجع صالحه قضایی نیز در مواقع ضروری و لازم مجاز به استعلام جریان ثبتی املاک جاری هستند.(استعلام ثبت)

روش تهیه پاسخ استعلام املاک جاری (استعلام ثبت)

۱-دریافت اسعلام از مراجع ذیصلاح

۲-دستور ثبت در دفتر اندیکاتور و ارجاع به نماینده جهت اقدام

۳-ضمیمه نمودن پرونده بوسیله بایگانی و ارسال نزد نماینده جهت اقدام(استعلام ثبت)

کلیک کنید  بررسی یک پرونده : مطالبه وجه چک

۴-تهیه پاسخ استعلام بوسیله نماینده

۵-گواهی دفتر بازداشتی

۶-در صورتیکه استعلام کننده دفترخانه باشد ارسال پرونده به حسابداری جهت تعیین بقایای ثبتی و حقوق دولتی و قید آن در پاسخ استعلام و گواهی آن(استعلام ثبت)

۷-امضاء پاسخ استعلام بوسیله مسئول اداره یا صاحب امضاء مجاز از طرف او

۸-صدور از دفتر اندیکاتور و ارسال به مرجع استعلام کننده

منع: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور


استعلام ثبت،صدور سند،ثبت،قانون ثبت اسناد،وکیل ثبتی،موسسه حقوقی،قانون،عکس نوشته،عکس،حقوق،law،lawyer


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

  نظرات

یک دیدگاه برای “روش تهیه پاسخ استعلام (استعلام ثبت)”

  1. vahid گفت:

    سلام
    مدت اعتبار استعلام از ثبت شرکت ها چند روزه؟