شرایط پرداخت نفقه(نفقه،وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی)

شرایط پرداخت نفقه(نفقه،وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی،وکیل نفقه،وکیل مهریه)

نفقه عبارت است از تامین هزینه زندگى زن که شامل خانه ، اثاثیه منزل ، غذا ، لباس ، دارو و درمان از زمان عقد دایم که بر عهده زوج است . در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنى در تعریف نفقه آمده است : نَفقه عبارت است از مسکن و البسه و غذا و اثاث البیت که به طور متعارف با وضعیت زن متناسب باشد و خادم در صورت عادت به داشتن خادم یا احتیاج او به واسطه مرض یا نقصان اعضاء .

به طور کلّى مى توان گفت که هرچیزى که برحسب متعارف مورد احتیاج زن باشد ، جزءِ نَفقه زن محسوب مى شود.

وضعیت و احتیاجات زن به طور متعارف ملاک ارزیابى است و نه وضعیت مرد ، پس اگر زن از خانواده متمکنى باشد شوهر به ناچار باید وسائل زندگى او را آنچنان که شأن و وضع اجتماعى و خانوادگى او اقتضا مى‌کند ، فراهم آورد.بنابراین اگر زن از خانواده متمکنى باشد ، شوهر به ناچار باید وسائل زندگى او را مطابق شأن و وضع اجتماعى و خانوادگى او فراهم نماید و دارا و متمدّن بودن زن دلیلى بر عدم استحقاق زن نسبت به نفقه نیست بلکه مسئولیت مرد را نیز سنگین تر مى کند.

چه موقع نفقه پرداخت می شود

به محض اینکه عقد ازدواج صورت گرفت و زوجین زندگی زناشویی خود را آغاز کردند، شوهر مکلف به پرداخت نَفقه است.

کلیک کنید  چگونگی ثبت یک شرکت

نفقه به همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی، بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به دلیل نقصان یا مرض گفته می‌شود. برای تعیین میزان نفقه، باید ملاک‌ها و معیارهایی را مورد توجه قرار داد. در حقیقت، ضابطه موجود برای تعیین میزان نفقه، بر مبنای شئونات خانوادگی زن، عرف و عادت ساکنان هر منطقه و وضع مالی مرد، است و در صورت نبود توافق میان زوجین در خصوص میزان نَفقه، دادگاه، خود میزان نَفقه را تعیین می‌کند.

به چه زنانی نفقه تعلق می گیرد

زوجه در صورتى مستحق نَفقه است که از همسر خود تمکین کند . تمکین به معناى اطاعت زن از شوهر در اداى وظایف زوجیت ، حسن معاشرت و سکونت در منزل شوهر است.

به زنى که از همسرش در مفهوم خاص و عام اطاعت نکند ، ناشزه گویند . ماده ۱۱۰۸ – هر گاه زن بدون مانع مشروع از اداى وظایف زوجیت امتناع کند ، مستحق نَفقه نخواهد بود.

اگر منزل از جنبه شوونات اجتماعى مطابق حال زن باشد ولى به سر بردن در آن منزل موجب شود که احتمال ضرر و زیان شرافتى یا بدنى ( آزار و اذیت ) زوجه برود ، خروج وى از منزل نشوز و عدم اطاعت محسوب نمى شود.

دادگاه هنگامى شوهر را به دادن نَفقه ملزم مى کند که زن به وظایف خود در قبال شوهر عمل کرده باشد و تمکین زن محرز باشد و هرگاه زن بدون مانع مشروع از اداى وظایف زوجیت امتناع کند ، مستحق نفقه نخواهد بود.

کلیک کنید  صدمات بدنی

تا زمانى که زن از وظایف مشروع خود سر باز نزده باشد و ناشزه محسوب نشده ، باشد مستحق نفقه خواهد بود.

قانون مدنى حتى در برخى از موارد طلاق رجعیه نیز زن را مستحق نَفقه مى داند.

استحقاق زن نسبت به نفقه تنها مخصوص حال یا آینده نمى باشد بلکه او مى تواند نَفقه زمان گذشته خود را نیز مطالبه نماید.

حق نَفقه زن از حقوق ممتازه محسوب مى شود به این معنى که در صورت ورشکستگى یا فوت شوهر و عدم کفایت اموال او براى پرداخت دیون ، نفقه بر سایر بدهى ها مقدّم شمرده خواهد شد.

به محض این که عقد ازدواج صورت پذیرفت و زوجین زندگى زناشویى خود را آغاز کردند ، شوهر مکلف به پرداخت نَفقه است .

 شرایط پرداخت

به محض اینکه عقد ازدواج صورت گرفت و زوجین زندگی زناشویی خود را آغاز کردند، شوهر مکلف به پرداخت نَفقه است. البته زوجه در صورتی مستحق نَفقه است که از همسر خود تمکین کند و هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند، مستحق نَفقه نخواهد بود. تمکین به معنای اطاعت زن از شوهر در ادای وظایف زوجیت، حسن معاشرت و سکونت در منزل شوهر است. به زنی که از همسرش در مفهوم خاص و عام اطاعت نکند، «ناشزه» گفته می‌شود.

کلیک کنید  شکایت اخلال در نظم عمومی(وکیل،مشاور)

چند نکته در خصوص نفقه 

تکلیف شوهر به اتفاق و استحقاق نَفقه از جانب زن داراى ضمانت اجراى مدنى و کیفرى.

قانون مجازات اسلامى براى ترک انفاق مجازات حبس از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس پیش بینى کرده است.

در صورتی که زنی به عقد موقت مردی درآید، نَفقه به وی تعلق نمی‌گیرد مگر اینکه آنان توافق به پرداخت نَفقه کرده باشند.

مرد وظیفه دارد در حد توان، منزلی مستقل و متناسب با شئونات زوجه فراهم کند.

به محض اینکه عقد ازدواج صورت گرفت و زوجین زندگی زناشویی خود را آغاز کردند، شوهر مکلف به پرداخت نَفقه است.

نفقه به همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی، بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به دلیل نقصان یا مرض گفته می‌شود.


نفقه،وکیل نفقه،مشاوره حقوقی،وکیل،وکالت،موسسه حقوقی،مهریه،طلاق،عکس،عکس نوشته،law،lawyer


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط  و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ در مسائل حقوقی بدون مشورت با یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.


 

  نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.