شرایط پرداخت نفقه پدر و مادر

دسته بندی ها : خدمات وکالتی, دعاوی حقوقی, دعاوی خانوادگی ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ وکیل پایه یک دادگستری 199 بازدید

نفقه عبارت است از تامین هزینه زندگى زن که شامل خانه ، اثاثیه منزل ، غذا ، لباس ، دارو و درمان از زمان عقد دایم که بر عهده زوج است . در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنى در تعریف نَفقه آمده است : نفَقه عبارت است از مسکن و البسه و غذا و اثاث البیت که به طور متعارف با وضعیت زن متناسب باشد و خادم در صورت عادت به داشتن خادم یا احتیاج او به واسطه مرض یا نقصان اعضاء .

شرایط پرداخت نفقه پدر و مادر

مطابق ماده ۱۲۰۰ قانون مدنی، نَفقه پدر و مادر بر عهده اولاد و در درجه بعد بر عهده نوه است و جنسیت فرزندان دخالتی در این موضوع ندارد و برتری میان فرزند دختر و پسر نیست. در خصوص نَفقه پدر و مادر نیازمند و تنگدست، در ماده ۱۲۰۰ قانون مدنی آمده: نفَقه  والدین با رعایت نسبت نزدیکی به عهده اولاد و اولاد اولاد است.

در وجوب انفاق به نزدیکان (پدر و مادر و فرزندان)شرط است که فقیر و محتاج باشند به این معنا که در حال حاضر روزیشان را نداشته باشند، پس انفاق به کسى ازنزدیکان که فعلاً قادر بر به دست آوردن روزی خودمی باشد واجب نیست هر چند که روزی یک ساله یخود را ندارد. بر خلاف نَفقه ی همسر که حتیّ اگر زن بی نیاز باشد باز هم نفَقه ی او بر شوهر واجب است.

کلیک کنید  برخورد دادگاه با درخواست ابطال سند رسمی

نفقه ی پدر و مادراختصاص به پسران ندارد، بلکه دختران نیز باید در دادن نفَقه به پدر و مادر  سهیم باشند، حال اگر پدر و مادر فقیرى فرزند ندارند بر نوه ی آنان یعنى پسر پسر و دختر پسر و نیز پسر دختر و دختر دختر واجب است به همان ترتیب.

اگر پدر و مادر فقط یک فرزند داشته باشند، همه نفَقه بر عهده اوست و اگر چند فرزند داشته باشند، به طور مساوى به پدر و مادر، نَفقه خواهند داد. یعنى به نسبت برابر باید مخارج زندگى پدر و مادر خود را بپردازند و از این لحاظ تفاوتى بین دختر و پسر نیست. هرگاه شخصى فرزند بلافصل نداشته باشد یا فرزند او توانایى پرداخت نداشته باشد، نَفقه او برعهده اولاد اولاد خواهد بود.

تفاوت نفقه زن با نفقه پدر و مادر

نفقه زوجه حق است و در صورت نپرداختن بر ذمه زوجه دِین مى گردد و قابل اسقاط و مطالبه است و گذشت زمان آن را از بین نمى برد. در حالى که نَفقه سایر اقارب حکم تکلیفى غیر قابل اسقاط است که اگر نپرداخت، فقط محکمه مى تواند وى را از باب انجام تکلیف واجب، ملزم به پرداخت نماید.

در واقع، نَفقه زن حقى است که بر عهده مرد است، فرق نمى کند مرد دارا باشد یا ندار، ‌زن مطالبه کند یا نکند. نَفقه زن بر نفقه سایر افراد واجب النفقه مثل پدر و مادر و اولاد مقدم است.

کلیک کنید  مختصری در خصوص سند و ارکان آن

ممکن است مرد بابت دیون متعدد و نپرداختن نَفقه پدر و مادر و زن خود بدهکار گردد و دارایى وى نیز پاسخگوى همه دیون مرد نباشد. لازم نیست زن نگران این موضوع باشد که آیا چیزى براى وى باقى خواهد ماند یا خیر؟ چرا که براى حفظ نهاد خانواده قانون گذار مقرر نموده، که نَفقه زوجه بر نَفقه اقارب مقدم است.

در نَفقه زوجه، معیار حال زوجه و نیازهای اوست و اعسار یا تمکن زوج در مورد آن هیچ تاثیری ندارد، در حالی که در مورد نَفقه اقارب، نیازهای مستحق و توانایی منفق ملاک است. در قسمتی از ماده ۱۲۰۴ ق.م آمده است: .. بقدر رفع حاجت با در نظر گرفتن درجه استطاعت منفق.

طلب زن از بابت نَفقه ممتاز محسوب می­شود و در صورتی که دارایی زوج کفاف همه دیون او را ننماید، حق زن بر سایر طلبکاران مقدم است. در قسمتی از ماده ۱۲۰۶ ق.م آمده است: «… طلب او از بابت نَفقه مزبور طلب ممتاز بوده و در صورت افلاس یا ورشکستگی شوهر، زن مقدم بر غرما خواهد بود…». در حالی که نَفقه اقارب از چنین خصوصیتی برخوردار نمی­باشد.

نفقه زن مانند سایر دیون بر عهده شوهر است و زوجه حق دارد هر وقت آن را مطالبه نماید، در حالی که انفاق بین خویشان تنها برای تامین معیشت آنها است و آنان تنها می­توانند نفقه آینده را مطالبه نمایند. در ماده ۱۲۰۶ آمده است: «زوجه در هر حال می­تواند برای نفَقه زمان گذشته خود اقامه دعوی نماید…، ولی اقارب فقط نسبت به آتیه می­توانند مطالبه نَفقه نمایند».

کلیک کنید  دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به(هزینه دادرسی)

نفقه زن مقید به تمکن زوج یا نیاز زوجه نیست، در حالی که نَفقه اقارب چنین است. در ماده ۱۱۹۷ ق.م آمده است: «کسی مستحق نَفقه است که ندار بوده و نتواند بوسیله اشتغال به شغلی وسایل معیشت خود را فراهم سازد». در ماده ۱۱۹۸ ق.م نیز می­خوانیم: «کسی ملزم به انفاق است که متمکن از دادن نَفقه باشد، یعنی بتواند نفقه بدهد بدون اینکه از این حیث در وضع معیشت خود دچار مضیقه گردد …».


نفقه،وکیل نفقه،مشاوره حقوقی،وکیل،وکالت،موسسه حقوقی،مهریه،استخدام وکیل،درخواست وکیل،پدر و مادر،نفقه،نفقه اقارب،عکس نوشته،law،lawyer


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و وکالت در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط وکیل و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.


وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری

با سلام من مهدی علیجانی هستم وکیل پایه یک دادگستری و مدرس حقوق خانواده مشاور حقوقی چند ارگان دولتی و چند سایت هستم اینجا با سایر دوستان سعی در ارائه آموزش های حقوقی رایگان داریم تا بتونیم به شما کمک کنیم مسائل حقوقی تان را به نحو مطلوب مدیریت کنید، خوشحال میشم نظرتون رو در خصوص مطلب سایت زیر پست ها کامنت کنید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

    لینک کوتاه :