شناسنامه همسر خارجی،موسسه حقوقی،وکیل،وکیل خانواده،وکیل خوب،تابعیت،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،وکیل مهاجرت

چگونگی صدور شناسنامه همسر خارجی (وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی)

چگونگی صدور شناسنامه همسر خارجی (وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی)

شناسنامه همسر خارجی : براساس بند ۶  ماده ۹۷۶  قانون مدنی، بانوان خارجی که با مرد ایرانی ازدواج می کنند (ازدواج ایرانی) این قبیل بانوان پس از ثبت ازدواج، تبعه ایران محسوب می‌شوند و برای آن ها شناسنامه و گذرنامه ایرانی صادر می‌شود. درخواست صدور شناسنامه برای همسر خارجی مرد ایرانی می‌بایست همزمان و یا پس از ثبت ازدواج ایرانی صورت پذیرد. (شناسنامه همسر خارجی)

بر اساس بند ۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی این قبیل بانوان پس از ثبت ازدواج تبعه ایران محسوب می‌شوند و برای آنان شناسنامه و گذرنامه ایرانی صادر می‌شود. برای اطلاع از چگونگی ثبت ازدواج به قسمت “ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی” مندرج در بخش “ثبت ازدواج” رجوع نمایید.(شناسنامه همسر خارجی)

مدارک لازم صدور شناسنامه برای همسر خارجی

۱- تکمیل مشخصات فردی (فرم شماره ۱۰۰) در صورت نداشتن پرونده کنسولی.

حضور زوجین به منظور تکمیل پرسش‌نامه درخواست صدور شناسنامه.

۲- تکمیل فرم درخواست صدور شناسنامه توسط زوجین (فرم‌های ثبت ازدواج همسر خارجی )

مطالبه خسارت ناشی از تصادفات رانندگی
کلیک کنید

۳- اقامت داشتن در حوزه نمایندگی

۴- اصل و تصویر گواهی ازدواح محلی با مشخصات کامل پدر و مادر زوجین (اصل آن در نمایندگی ضمیمه پرونده می‌گردد.)

– متقاضیانی که ازدواج خود را در خارج از حوزه نمایندگی ثبت کرده‌اند، لازم است گواهی ازدواج محلی خود را به تأیید و ترجمه سفارت کشور محل ازدواج و سپس وزارت امور خارجه کشور محل حوزه نمایندگی و یا سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور برسانند.(شناسنامه همسر خارجی)

– ثبت ازدواج در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران بدون گواهی ازدواج شرعی و تأییدیه ثبت ازدواج نزد مقامات ذیربط حتی زوجین ایرانی، امکان‌پذیر نیست. بنابراین متقاضیان می‌بایست ابتدا ازدواج شرعی و قانونی را انجام و با ارایه مدارک کامل به نمایندگی مراجعه نمایند.

۵- ارایه ۳ قطعه عکس زوجه با حجاب اسلامی

عکس‌ها باید در قطع ۴ در ۳ جدید، یکسان، از نزدیک، غیرفوری، مات، بدون کلاه و عینک، تمام رخ و از روبرو، بریده شده و زمینه روشن و عکس خانم‌ها با رعایت حجاب اسلامی باشد.

۶- ارایه اصل گواهی ولادت

– افرادی که در خارج متولد شده‌اند می‌بایست گواهی ولادت را از کشور مربوطه اخذ و به تأیید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در آن کشور برسانند.

– چنان چه دارای فرزند هم هستند برای صدور شناسنامه هر یک از آن‌ها نیز نیاز به اصل ولادت می باشد.(شناسنامه همسر خارجی)

نحوه تصفيه امور تاجر ورشکسته(خدمات وکالتی،مشاوره)
کلیک کنید

۷- درصورت تمایل زوجه به برخورداری از نام خانوادگی زوج در شناسنامه ایرانی تکمیل فرم (فرم‌های ثبت ازدواج همسر خارجی – شماره ۲۰۹) الزامی است. اگر در گواهی ولادت نام خانوادگی متقاضی همان نام خانوادگی شوهر ایرانی باشد، در این حالت نیازی به درخواست تغییر نام خانوادگی نیست.

۸- اصل مدرک اقامتی و تصویر آن

۹- پرداخت مبلغ مربوطه به حساب نمایندگی بابت هزینه صدور شناسنامه و در صورت درخواست برای تغییر نام زوجه مبلغ دیگری به مبلغ فوق اضافه می گردد.(شناسنامه همسر خارجی)

 

نحوه مراجعه برای صدور شناسنامه برای همسر خارجی

 الف : در خارج از کشور :
بانوان مذکور که ازدواج آنها در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به ثبت رسیده میتوانند جهت اخذ شناسنامه به نمایندگی های  جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت خود مراجعه نمایند .(شناسنامه همسر خارجی)
ب : در داخل کشور :
۱- در تهران : به اداره کل ثبت احوال امور خارجه  واقع در خیابان امام خمینی (ره) نبش خیابان شیخ هادی ساختمان شماره ۶ ثبت احوال .

۲- در سایر استانها : به اداره ثبت احوال شهرستان مرکز استان .

توضیحات مهم برای صدور شناسنامه برای همسر خارجی

– تغییر نام کوچک (نام اول) بانوان مشمول بند ۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی منوط به ارایه گواهی ولادت معتبر محلی با نام جدید یا موافقت‌نامه کتبی مقامات ذی‌صلاح کشور متبوع مشمول مبتنی بر تغییر نام وی (برای مثال از ماریا به فاطمه) خواهد بود. در این حالت چنان‌چه موافقت‌نامه مزبور قبل از صدور شناسنامه ارایه گردد، شناسنامه با نام جدید تنظیم خواهد شد ولی اگر موافقت‌نامه بعد از صدور شناسنامه ارایه شود، می‌بایست برای تغییر نام همانند شرح مندرج در قسمت “تغییر نام” عمل شود.(شناسنامه همسر خارجی)

تعیین خسارت در قراردادها
کلیک کنید

– پس از دریافت شناسنامه خود، مشخصات نوشته در آن (نام و نام خانوادگی، تاریخ و محل تولد، نام و تابعیت پدر و مادر، نام و مهر و امضای مأمور) را با مشخصات مندرج در گواهی ولادت مطابقت دهید، چنان چه در شناسنامه صادره اشتباهی مشاهده نمودید مراتب را در اسرع وقت به مأمور صادر کننده اعلام تا نسبت به اصلاح اشتباه اقدام نماید.(شناسنامه همسر خارجی)

– اگر مشمول و شوهر ایرانی وی دارای فرزند مشترک باشند بر اساس موارد مندرج در قسمت “صدور شناسنامه برای افراد زیر ۱۵سال” می‌توانند هم‌زمان برای فرزند(ان) خود درخواست صدور شناسنامه نمایند.(شناسنامه همسر خارجی)


شناسنامه همسر خارجی،موسسه حقوقی،وکیل،وکیل خانواده،وکیل خوب،تابعیت،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،وکیل مهاجرت


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط  و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.