شکایت اهانت به مقدسات

شکایت اهانت به مقدسات

شکایت اهانت به مقدسات

جمهوری اسلامی ایران طبق قانون اساسی‌ خود، یک دین‌سالاری اسلامی است. دین رسمی آن مکتب شیعه جعفری دوازده‌امامی است. قوانین علیه توهین به مقدسات در ایران از احکام اسلامی برگرفته شده‌اند. کسانی که به مقدسات توهین می‌کنند معمولاً تحت عنوان «مفسد فی‌الارض» جریمه می‌شوند که ممکن است این اتهام برای جرایم جنایی و سیاسی هم به‌کار رود. قانون ضد توهین به مقدسات، شامل قوانینی ضد انتقاد از رژیم اسلامی، توهین به اسلام، و انتشار مطالبی که با استانداردهای اسلامی ناهمخوانی دارند می‌شود. حکومت اسلامی ایران، از این قوانین برای تعقیب و آزار فرقه بهاییت و اقلیت‌های مذهبی مثل سنی، صوفی، مسیحی، و مخالفان دگراندیش و روزنامه‌نگاران استفاده کرده‌است. بازداشتی‌هایی که تحت نظارت “پلیس مذهبی” قرار دارند، شاهد آزار و اذیت، بازداشت طولانی‌مدت، بدرفتاری، شکنجه و اعدام بوده‌اند. دادگاه، در موارد مختلف، قاتلانی که قربانی خود را به دلایل فعالیت‌های غیراسلامی کشته‌اند تبرئه کرده‌است.(شکایت اهانت به مقدسات)

اهانت یک عنوان مجرمانه کلی است که در ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامنی پیش بینی شده است ومصادیق فراوانی دارد. اما برخی از مصادیق اهانت به دلیل اهمیتی که دارند به صورت جداگانه یا با عنوان مجرمانه خاصی درقانون پیش بینی شده است مانند جرم قذف که جزءجرایم حدی است ( ماده ۱۳۹ قانون مجازات اسلامی ) اهانت به مقدسات اسلام یا انبیاء عظام یا ائمه طاهرین یا حضرت صدیقه طاهره ( ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی )، اهانت به بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری ( ماده ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی )، اهانت به رئیس کشور خارجی یا نماینده سیاسی آن ( ماده ۵۱۷ قانون مجازات اسلامی )، اهانت به روسای سه قوه و کارمندان دولت ( ماده ۶۰۹)؛ اهانت به اطلاق یا زنان در اماکن عمومی یا معابر( ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی )؛ افتراء ( ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی )؛ نشر اکاذیب ( ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی )؛وهجو ( ماده ۷۰۰ قانون مجازات اسلامی )؛ برقراری مقررات خاص برای این اهانت ها، به جهت شخصیت مجنی علیه یا موضوع اهانت یا الفاظ به کار گرفته شده می باشد. بنابراین جز در موارد فوق، جرم اهانت به عنوان یک اهانت ساده تلقی شده که مجازات آن در ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده است: (( توهین به افراد از قبیل فحاشی واستعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه ویا پنجاه هزار تایک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود)) البته استثناءشدن جرم قذف دراین ماده توجیه مناسبی ندارد زیرا تنها عنوان قذف نیست که از عموم این ماده مستثنی می باشد بلکه همه عنوان ها یی که در بالا مورد اشاره قرارگرفت، جزء مستثنیات هستند واز شمول ماده ۶۰۷ خارج می باشند .(شکایت اهانت به مقدسات)

کلیک کنید  صدای وکیل

(شکایت اهانت به مقدسات)

نمونه شکوائیه اهانت به مقدسات

ریاست محترم دادسرای عمومی وانقلاب شهرستان “شهرستان محل وقوع بزه یا محل اختفاء یااقامت متهم”

        با سلام احتراماً به استحضار می‌رساند:(شکایت اهانت به مقدسات)

در تاریخ       آقای/آقایان       فرزند       به نشانی       با بکار بردن الفاظ و عبارات توهین آمیز نسبت به ذکر موارد توهین به مقدسات اسلامی /انبیاء عظام/ائمه طاهرین/حضرت زهرا (س) اهانت نموده‌اند. با عنایت به ادله اینجانب که عبارت از استشهادیه و/ یا شهادت شهود می‌باشد ،تعقیب و مجازات نامبرده به اتهام توهین به مقدسات مذهبی به استناد ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی مورد استدعاست.(شکایت اهانت به مقدسات)

ضمناً نشانی اینجانب نیز عبارت از (نشانی محل اقامت شاکی) می‌باشد.(شکایت اهانت به مقدسات)(شکایت اهانت به مقدسات)

                                                                        با تشکر و سپاس فراوان

                                                                        نام و نام خانوادگی شاکی

کلیک کنید  پرونده نفقه

(شکایت اهانت به مقدسات)

  نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.