حقوق زنان

حجاب (حق شخصى – اجتماعى)

حجاب، آن گونه که بعضى ها پنداشته اند، صرفا یک تکلیف شخصى نیست؛ بلکه افزون بر آن یک مسئله عاطفى، روانى، خانوادگى، اجتماعى است .در این نوشتار عناوین زیر مورد ارزیابى قرار مى گیرند :

۱- نخست دیدگاهها و دلایل نظریه پردازانى که معتقدند حجاب تکلیف شخصى محض است و نقد آنها

۲- اجتماعى بودن حجاب زن از منظر قرآن کریم

گرچه اجتماعى بودن حجاب، از منظرهاى گوناگون قابل اثبات است، اما در این نوشتار از منظر ارتباط موضوعى آیات در سوره نور بررسى مى شود

ادامه مطلب

شهادت زن در اسلام- گروه وکلای دادشید

انسان از گذشته‏هاى دور تا به امروز در پى شناسایى حقوق خویش و در جهت تأمین ‏و تضمین آن، همواره قربانى داده است. پرداخت هزینه‏هاى سنگین در این راه به‏تدریج جامعه بشرى را به سوى تنظیم و تدوین حقوق بشر هدایت نمود. اعلامیه‏هاى حقوق که سابقه تدوین برخى از آنها به قرنها قبل بازمى‏گردد نمونه‏اى از تلاش انسان در این‏راستا مى ‏باشد.

ادامه مطلب

زن و کنکاشی نوین – گروه وکلای دادشید

اسلام با وضع مقررات و چارچوبهایی، شخصیت زن را گرامی داشته و او را از اینکه بازیچه هوسهای مشتی هرزه شود برحذر داشته است.
سفارشهای مکرر و اکید به زن در مراقبت و مواظبت از شخصیت و وجود خویش، برای ترساندن او نیست بلکه روشی است حکیمانه برای دفع خطرهای واقعی و حتی خطرهای احتمالی. اسلام برخورد رمانتیک، با زیبایی زن را نمی‏پذیرد ولی در محدوده روابط شرعی زن را به بهره‏گیری و بکارگیری عامل زیبایی تشویق و ترغیب می‏کند.
پیشقدم شدن دختر در امر ازدواج از نظر اسلام هیچ منعی ندارد و عادات و رسوم‏اجتماعی نباید شکل شرعی به خود بگیرد.

ادامه مطلب

تفاوت حقوق زن و مرد

صرف‏نظر از این که زن و مرد در بسیارى از احکام و حقوق، همانند هستند و تنها در برخى از مقررات شرعى (اعم از احکام و حقوق) متفاوت مى‏باشند، روح پرسش شما به فلسفه قانونگذارى بر مى‏گردد. براى پاسخ به این سؤال، باید به ملاک‏هاى جعل یک حکم یا وضع یک قانون توجه داشت و به ویژه در مورد تفاوت حقوق زن و مرد باید به این ملاک‏ها توجه بیش‏ترى کنیم تا روشن شود که چه مصلحت و مفسده‏اى بر این کار مترتب بوده است. آیا ما با عقل خود مى‏توانیم همه آنچه را که به صلاح ماست و یا براى ما ایجاد مفسده مى‏کند، تشخیص دهیم و یا آن که عاقلانه‏ترین راه این است که به دامن وحى پناه ببریم؟ آیا در همه جا تساوى؛ بلکه تشابه حقوقى – آن گونه که جنبش به ظاهر طرفدارى از زنان (فمینیسم) ادعا مى‏کنند – خوب است و یا آن که این ادعاى خوش‏ سیما، باطنى ویرانگر دارد. ما در دو قسمت ذیل به پاسخ پرسش شما مى ‏پردازیم:

۱. صفات و ویژگى‏هاى لازم براى یک قانون‏گذار شایسته.

۲. تشابه حقوقى زن و مرد.

ادامه مطلب

تفاوت فسخ نکاح با طلاق

*فسخ:یک نوعی از ایقاعات می باشد که دارای خصوصیات زیر است:
۱.اثر عقد معین یا ایقاع معین را از بین برده و به حالت زمان حدوث عقد یا ایقاع(در حدود امکان و قدرت) بر می گرداند.
۲.فسخ اختصاص به عقود ندارد به همین جهت فقها رجوع در عده را فسخ طلاق نامیده اند و طلاق از ایقاعات است
۳.طلاق و بذل مدت را با وجود شباهت به فسخ از تحت ماهیت فسخ خارج کرده اند
۴.برگشت آثار عقد توسط فسخ باید به وسیله یک طرف عقد باشد و اگر به توافق طرفین این کار بشود انرا اقاله گویند نه فسخ
۵.انحلال عقد یا ایقاع از طریق فسخ به دست یکی از متعاقدین (در عقد)و یا ایقاع کننده است اگراین انحلال قهری و به حکم قانون باشد آنرا انفساخ گویند.

ادامه مطلب

ارث زنان از دارایى شوهر(همه یا بخشى از آن)

مدتها, این مساله که چرا زنان بى فرزند, برابر فتواى علما و قوانین حقوقى, از تمامى دارایى شوهر ارث نبرند, در حالى که قرآن مى فرماید: (لهن الربع مما ترکتم, ان لم یکن لکم ولد.) نساء, ۱۲. فکر مرا مشغول کرده بود. پس از دقت و بررسى, دیدم, کسى در یک چهارم, مناقشه ندارد, سخن بر سر این است که آیا زن شوهر مرده و بى فرزند, از همه دارایى ارث مى برد, یا از اعیان؟ زیرا (ما ترکتم) ظهور در تمامى اموال دارد, نه صراحت

ادامه مطلب

تفاوت اجراى حکم قصاص در مورد زن و مرد

تفاوت اجراى حکم قصاص در مورد زن و مرد (مقالات حقوقی،حقوق زنان،حکم قرآن در مورد قصاص زن و مرد ،حکم قصاص در قانون مجازات ایران و فقه ،قصاص،مشاوره حقوقی،موسسه حقوقی ،وکالت،درخواست وکیل،وکیل،مشاور)

ادامه مطلب

آزارهای جنسی زنان و انواع آن

آزارهای جنسی زنان و انواع آن (مقالات حقوقی،حقوق زنان،آزارهای جنسی،خشونت جنسی،ارتباط نامشروع،مجازات زنا،تشخیص و اثبات آزار جنسی در دادگاه،مشاوره حقوقی،موسسه حقوقی ،وکالت،درخواست وکیل،وکیل،مشاور)

ادامه مطلب

ازدواج موقت

ازدواج موقت (مقالات حقوقی،حقوق زنان،ازدواج،برخورد اهل بیت در برابر تحریم ازدواج موقت‏،روى نیاوردن شیعیان به ازدواج موقت‏،مشاوره حقوقی،موسسه حقوقی ،وکالت،درخواست وکیل،وکیل،مشاور)

ادامه مطلب