مهریه و پرداخت آن در هنگام فسخ نکاح (وکیل،وکالت،مهریه)

دسته بندی ها : خدمات وکالتی, دعاوی حقوقی, دعاوی خانوادگی ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ وکیل پایه یک دادگستری 48 بازدید

مهریه و پرداخت آن در هنگام فسخ نکاح (وکیل،وکالت،مهریه،مشاوره حقوقی،وکیل آنلاین،وکیل مهریه)

مهریه یکی از حقوقی است که در جریان ازدواج برای زن به وجود می‌آید و عبارت است از مال معین یا چیزی است که جانشین مال که در عقد ازدواج بر عهده مرد قرار می­گیرد و در صورت مطالبه زن، وی (مرد) مکلف است مَهریه ­اش را بپردازد و هیچ گونه ارتباطی با طلاق و نفقه ندارد. این مال می تواند به صورت نقدی (وجه رایج کشور)، سکه و طلا، سایر اموال منقول یا غیر منقول (ملک، خانه یا آپارتمان) باشد. این مال به عنوان دین و بدهی بر عهده زوج قرار می گیرد.

فسخ نکاح و پرداخت مهریه

اگر عقد نکاح قبل از زناشویی به یکی از علل قانونی زیر فسخ شود زن مستحق مهریه نخواهد بود و اگر مهر را دریافت کرده باید آن را به شوهر سابق مسترد دارد:

 1. (جنون اعم از این که مستمر یا ادواری،
 2. خصا(خصا به معناى بیرون کشیدن و بیرون آوردن بیضه هاست و اگر بیضه ها را بطورى بکوبند که از کار بیفتد آن هم در حکم خصاست)مرد،
 3. عنن(ناتوانی جنسی مرد)،
 4. مقطوع بودن آلت تناسلی مرد ،
 5. قرن(این عیب در اصطلاح علم پزشکی چنین تعریف شده است: شاخی بودن و یا وجود نسوج سخت فیبری غضروفی در مجرای مهبل که مانع از انجام اعمال زناشویی است) زن،
 6. جذام(بیماری عفونی مزمنى است که ضایعاتى در پوست، مخاط و اعصاب ایجاد مى‌کند. به فرد مبتلا به این بیمارى «جذامى» گویند.) زن،
 7. برص(به بیماری‏ای که بر اثر آن لکّه‏ های معمولا بزرگ سپید یا سیاه در بدن پدید می‏آید، پیسی یا برص گفته می‏شودولکه‏های برص به گوشت اندام مبتلا و حتّی گاهی به استخوان زیر آن می‏رسد) زن،
 8. افضا(یکی کردن مجرای بول و حیض را اِفضاء می‌گویند) زن،
 9. زمینگیری زن،
 10. نابینایی از هر دو چشم زن،
 11. و یا صفت خاصی که در هریک از طرفین شرط شده باشد و خلاف آن ثابت شود
کلیک کنید  نفقه وحق حبس زن(وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی)

اگر عقد نکاح بعد از عمل زناشویی به یکی از علل قانونی فسخ شود ، زن مستحق همه مهریه خواهد بود .  و فسخ تاثیری در استحقاق زن نسبت به مهر نخواهد داشت .

چند نکته

 اگر موجب فسخ عنن(ناتوانی جنسی) مرد باشد در این صورت زن مستحق نصف مهریه خواهد بود.

توجه داشته باشید که این خیار (اختیار) فسخ فوری است و اگر طرفی که حق فسخ دارد بعد از اطلاع به علت فسخ، نکاح را فسخ نکند اختیار او جهت فسخ نکاح از بین می رود. به شرط این که اطلاع از حق فسخ و فوریت آن داشته باشد .

موضوعی که در فسخ نکاح اهمیت دارد بحث مهریه و تعیین تکلیف آن است. برای مثال: مردی با زنی ازدواج می کند بعد متوجه عدم بکارت زن می شود، یا زنی را انتخاب می کند که سالم بوده ولی بعد از ازدواج متوجه جنون وی می شود حال چه قبل از ازدواج هم مجنون بوده و از وی مخفی کرده باشند و یا بعد از عقد مجنون شده باشد که اگر زن باکره باشد در صورت فسخ، مهریه به وی تعلق نمی گیرد مگر اینکه مرد بیماری عنن (ناتوانی جنسی) داشته باشد که در این صورت نصف مهریه به وی تعلق می گیرد.

کلیک کنید  روش تفکیک ملک (چگونه ملک خود را تفکیک کنیم)

 اگر زن باکره نباشد(یعنی نزدیکی صورت گرفته باشد) در صورت وجود هریک از  موارد  حق فسخ برای مرد، باز هم مرد باید مهریه زن را پرداخت کند. زن نیز اگر طرح کننده دعوی فسخ عقد باشد با توجه به بیماری های فوق الذکر در صورتی که باکره (یعنی نزدیکی صورت گرفته باشد) نباشد می تواند تمام مهریه خود را نیز همراه فسخ نکاح دریافت کند.

بسیاری از افراد به این تصور که چون موارد فسخ نکاح در زن آشکار شده قادر هستند که از فسخ نکاح استفاده نمایند و از پرداخت مهریه به زن رهایی یابند. در صورتی که فقط باکره بودن زوجه است که موجبات رهایی از پرداخت مهریه را در فسخ نکاح فراهم می کند،

اگر زوجه باکره نباشد حال اگر مجنون باشد یا بیماری های دیگری از قبیل قرن، جذام، برص، افضاء، زمین گیری و نابینایی از هر دو چشم داشته باشد مرد اگر بخواهد نکاح را فسخ کند (با دارا بودن شرایط) می بایست تمام مهریه همسرش را پرداخت نماید.


فسخ نکاح،طلاق،موسسه حقوقی،وکیل،وکیل خانواده،وکیل خوب،مهریه،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،وکیل مهریه


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و وکالت در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط وکیل و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.


وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری

با سلام من مهدی علیجانی هستم وکیل پایه یک دادگستری و مدرس حقوق خانواده مشاور حقوقی چند ارگان دولتی و چند سایت هستم اینجا با سایر دوستان سعی در ارائه آموزش های حقوقی رایگان داریم تا بتونیم به شما کمک کنیم مسائل حقوقی تان را به نحو مطلوب مدیریت کنید، خوشحال میشم نظرتون رو در خصوص مطلب سایت زیر پست ها کامنت کنید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  لینک کوتاه :