مهریه چیست؟(وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی،وکیل مهریه)

دسته بندی ها : خدمات وکالتی, دعاوی حقوقی, دعاوی خانوادگی ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ وکیل پایه یک دادگستری 101 بازدید

مهریه چیست؟(وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی،وکیل مَهریه)

مهریه :مهر به فتح میم در لغت، “کابین” یا “دست پیمان” گویند و آن مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می‏گردد. مهر واژه­ای عربی و از لحاظ لغوی به معنای «عوض» به­ کار رفته است. در فارسی آن را کابین گویند. مهریه با نام‌های دیگری چون صداق، صداقیه، کابین و فرض نیز شناخته می‌شود.

 مَهریه یکی از حقوقی است که در جریان ازدواج برای زن به وجود می‌آید و عبارت است از مال معین یا چیزی است که جانشین مال که در عقد ازدواج بر عهده مرد قرار می­گیرد و در صورت مطالبه زن، وی (مرد) مکلف است مَهریه ­اش را بپردازد و هیچ گونه ارتباطی با طلاق و نفقه ندارد. این مال می تواند به صورت نقدی (وجه رایج کشور)، سکه و طلا، سایر اموال منقول یا غیر منقول (ملک، خانه یا آپارتمان) باشد. این مال به عنوان دین و بدهی بر عهده زوج قرار می گیرد.

در تعریفی دیگر مهر مالی است که به هنگام عقد ازدواج برابر ضوابط شرع و رسم و عادت از طرف مرد به زن پرداخت می­گردد و صداق، صداقیه، کابین و فرض هم نامیده می­شود.

مهریه توافق مالی مردو زن در ازدواج(اعم از منقطع و دائم) است.و همزمان با انعقاد ازدواج در سند ازدواج ثبت می شود. از مهمترین ویژگی های این سند این است که لازم الاجرا است. یعنی با درخواست زن از دفترخانه تنظیم سند ازدواج می توان مال موضوع مهریه را از همسر (مرد) درخواست کرد و مراجعه به دادگاه برای این کار الزامی نیست. زن به مجرد وقوع عقد ، طبق ماده۱۰۸۲ قانون مدنی مالک مهرگشته ومیتواند ضمن مطالبه آن از شوهر؛ هرگونه دخل وتصرفی در آن بنماید. برای مطالبه ی مهریه زن میتواند از طریق محاکم حقوقی(دادگاه خانواده) یا مرجع ثبتی ( سازمان/اداره ثبت اسناد) اقدام نماید.

کلیک کنید  ابطال سند

 

چند نکته در خصوص مهریه:

تعیین مهریه در ازدواج موقت شرط صحت ولی در ازدواج دائم این گونه نیست. مَهریه در سند ازدواج ذکر می‌شود و به صورت دین برعهده شوهر خواهد بود.

چنانچه مهریه در سند ازدواج ثبت شده باشد، می‌توان آن را از طریق اداره اجرای ثبت اسناد و یا محاکم عمومی دادگستری مطالبه نمود.

درصورتی که مهریه وجه نقد(پول) باشد اداره ثبت و یا دادگاه با استفاده از شاخص ارائه شده توسط بانک مرکزی نرخ آن را در روز مطالبه محاسبه خواهد کرد.

برای تأدیه تمام یا قسمتی از مَهریه می‌توان مدت یا اقساطی قرار داد.

مهریه می بایست مالیت داشته و قابل تملک نیز باشد

مَهریه تا حدی که رفع جهالت از آن شود باید برای طرفین مشخص باشد.

در تعیین میزان مَهریه توافق طرفین لازم است .

در عقد ازدواج دائم ، زن مالک مهر میشود ولی مالکیت او نسبت به نصف مهریه متزلزل است و با نزدیکی مالکیت او نسبت به تمام مهریه مستقر می گردد.

اگر مهر حال باشد و مدت دار نباشد زن می تواند تا زمانی که مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع نماید که در اصطلاح حقوقی به آن حق حبس می گویند .

اگر زن قبل از أخذ مَهریه و به اختیار خود به ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد اقدام نماید دیگر نمی تواند به حق حبس خود استناد نماید .

کلیک کنید  وکیل قرارداد (تنظیم قرارداد توسط وکیل،قرارداد حقوقی)

هرگاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود .

هرگاه قبل از نزدیکی ، عقد به جهتی فسخ شود زن حق مهر ندارد مگر درصورتیکه موجب فسخ عنن ( ناتوانی جنسی مرد ) باشد که در این صورت با وجود فسخ نکاح زن مستحق نصف مهر خواهد بود .

 هر گاه زن مهریه خود را مطالبه نماید ، مرد نیز می تواند به دادگاه صالح دادخواست اعسار و تقسیط مهریه تقدیم نماید ، دادخواست اعسار و تقسیط مهریه می بایست به انضمام  استشهادیه ای باشد که به امضاء چهار نفر از مطلعین و شهود رسیده باشد .

می توان هر شرطی را درباره مَهریه در سند رسمی ازدواج نوشت. بدین معنی که درباره میزان و شرایط پرداخت مهریه هر توافقی میان زن و مرد (همسران) جایز است و برای دو طرف تعهدآور محسوب می شود. بنابراین طرفین می توانند با آزادی اراده در این باره گزینه های گوناگونی را پیش بینی کنند؛

مهریه دین ممتازه است و پیش از هر بدهی از بدهکار دریافت می شود. اهمیت بدهی مرد به همسر خود و حساسیت رابطه زوجین (یا همان زن و مردی که با هم ازدواج کرده اند) و البته امتیازی که قانونگذار برای حمایت از زن پیش بینی کرده موجب شده است تا این طلب را بستانکاری ویژه و ممتاز به حساب آورد و پرداخت آن را – حتی اگر بدهی مرد مرده (فوت شده) باشد –  بر هر طلب دیگری برتر و پیش تر دانسته است.

درصورتی که مَهریه وجه نقد باشد اداره ثبت و یا دادگاه با استفاده از شاخص ارائه شده توسط بانک مرکزی نرخ آن را در روز مطالبه محاسبه خواهد کرد. نرخ روز مهریه را می توانید ازاینجا (سایت مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه) محاسبه کنید.

کلیک کنید  قانون ثبت وعقد رهن- گروه وکلای دادشید

مَهریه تا حدی که رفع جهالت از آن شود باید برای طرفین مشخص باشد.

مبلغ مهریه و کم و زیاد بودن آن مهم نیست. مهم این است که به توافق طرفین رسیده باشد.

آنچه مسلم است با فوت زن، مهریه نیز به ورثه او منتقل می شود.

اصل مطلبی که زن بابت مهریه داشته طبق قاعده ارث به ورثه او انتقال پیدا خواهد کرد و هر یک از ورثه به نسبت سهم الارث خود از اصل دین، طلب خود را از شوهر متوفیه یا ماترک او مطالبه می کند.

مهریه با تراضی طرفین تعیین می شود و اصولا مسوولیت پرداخت آن بر عهده شوهر است، اما گاهی اوقات ممکن است پدر مرد پرداخت مهریه را تعهد کند که در این صورت با مطالبه مهر و اعلام اعسار مرد (ناتوانی در پرداخت مَهریه) نسبت به پرداخت مهر، زن حق رجوع به پدر مرد را دارد. در این حالت دیگر شوهر هیچ گونه مسوولیتی برای پرداخت مهریه ندارد و پدر او مسوولیت پرداخت مهریه را خواهد داشت.


حقوق،موسسه حقوقی،وکیل،وکیل خانواده،مطالبه مهریه،وکیل طلاق،وکیل خوب،مهریه،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،وکیل مهریه


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و وکالت در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط وکیل و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری

با سلام من مهدی علیجانی هستم وکیل پایه یک دادگستری و مدرس حقوق خانواده مشاور حقوقی چند ارگان دولتی و چند سایت هستم اینجا با سایر دوستان سعی در ارائه آموزش های حقوقی رایگان داریم تا بتونیم به شما کمک کنیم مسائل حقوقی تان را به نحو مطلوب مدیریت کنید، خوشحال میشم نظرتون رو در خصوص مطلب سایت زیر پست ها کامنت کنید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

    لینک کوتاه :