چه موقع به زن نصف مهریه تعلق می گیرد (وکیل مهریه،وکالت)

چه موقع به زن نصف مهریه تعلق می گیرد (وکیل مهریه،وکالت،مشاوره حقوقی،وکیل خانواده)

یکی از حقوقی است که در جریان ازدواج برای زن به وجود می‌آید و عبارت است از مال معین یا چیزی است که جانشین مال که در عقد ازدواج بر عهده مرد قرار می­گیرد و در صورت مطالبه زن، وی (مرد) مکلف است مَهریه ­اش را بپردازد و هیچ گونه ارتباطی با طلاق و نفقه ندارد. این مال می تواند به صورت نقدی (وجه رایج کشور)، سکه و طلا، سایر اموال منقول یا غیر منقول (ملک، خانه یا آپارتمان) باشد. این مال به عنوان دین و بدهی بر عهده زوج قرار می گیرد.

مطابق ماده ۱۰۸۲ ق .م به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید». بنابراین اصل این است که به مجرد وقوع عقد نکاح، زن مالک تمام مهر می شود و حکم به تنصیف مهریه نیازمند تصریح می باشد.

مواردی که به زن نصف مهریه تعلق می گیرد

  • فسخ نکاح بدلیل عنن : مطابق ماده ۱۱۰۱ ق.م « هرگاه عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهتی فسخ شود زن حق مهر ندارد مگر در صورتی که موجب فسخ، عنن باشد که در این صورت با وجود فسخ نکاح زن مستحق نصف مهر است».
  • بذل تمام مدت قبل از نزدیکی در نکاح منقطع : به موجب ماده ۱۰۹۷ ق.م « در نکاح منقطع هرگاه شوهر قبل از نزدیکی تمام مدت نکاح را ببخشد باید نصف مهر را بدهد».
  • موت زوج قبل از نزدیکی: هرچند که قانون مدنی در خصوص وضعیت مهریه در صورت موت زن یا شوهر قبل از نزدیکی در نکاح منقطع حکم به تعلق تمام مهریه داده است(ماده ۱۰۹۶ ق.م) اما در خصوص نکاح دایم حکم آن را مسکوت گذارده است. فقهای متقدم به استحقاق زن بر کل مهر در صورت فوت اعتقاد دارند. استصحاب اصل تعلق کل مهر به زوجه به مجرد عقد و نیز استثنایی بودن حکم طلاق، این نظر را تایید می نماید. اما فقهای معاصر همانند طلاق قبل از نزدیکی معتقد به تنصیف مهریه در صورت فوت می باشند و معتقدند که همواره شرط تعلق کل مهر به زوجه وقوع نزدیکی است و عدم وقوع نزدیکی موجب  تنصیف یا سقوط مهر می باشد خواه علت این عدم وقوع نزدیکی طلاق باشد یا فوت یا فسخ نکاح.
  • طلاق قبل از نزدیکی: مطابق ماده ۱۰۹۲ ق.م « هرگاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً داده باشد حق دارد مازاد از نصف را عیناً یا مثلاً یا قیمتاً استرداد کند».
کلیک کنید  فسخ قرارداد اجاره (وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی)

طلاق قبل از نزدیکی در نکاح دائم

  • زمانی که مهریه از قبل مشخص شده است که در چنین حالتی زن مستحق نصف ان است(ماده ۱۰۹۲ق.م)و طلاق در این صورت مملک نصف مهر است. اگر همه آن را قبلا دریافت کرده باشد موظف است نصف آن را به شوهر باز گرداند.
  • زمانی که مهر فاسد است یا شرط عدم مهر شده است ویا بر میزان مهریه از قبل  توافقی وجودندارد که چنین نکاحی را نکاح مفوضه البضع می کویند ، که در اینجا هم شامل دو حالت می شود ،حالتی که اختیار تعیین مهر به زوج یا زوجه یا ثالثی داده می شود وزوج قبل از نزدیکی وتعیین مهر طلاق می دهد که در چنین حالتی بایدمهر معین شود ونصف ان به زن تعلق گیرد. و   زمانی که تعیین مهر  به عهده کسی باشد واو قبل از تعیین فوت کند که به طریق  دیگری امکان تعیین مهر نباشد که در چنین حالتی زن مستحق مهر المتعه خواهد بود.


تمکین،موسسه حقوقی،وکیل،وکیل خانواده،وکیل خوب،مهریه،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،وکیل مهریه،حق حبس،


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط  و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.


  نظرات

یک دیدگاه برای “چه موقع به زن نصف مهریه تعلق می گیرد (وکیل مهریه،وکالت)”

  1. ناشناس گفت:

    سلام وقت بخیر من میخوام مهریه ام را اجرا بگذارم میخواستم بدونم مبلغی باید به حساب دولت واریز کنم ؟و اگه جواب بله هست چه مقداره این پول ؟