نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه

دسته بندی ها : خدمات وکالتی, دعاوی حقوقی, دعاوی خانوادگی ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ وکیل پایه یک دادگستری 303 بازدید
نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه

نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه

وکیل دعاوی ثبتی، وکیل ثبت اسناد، وکیل وصول مطالبات، وکیل چک، وکیل چک برگشتی، وکیل ثبتی، وکیل ملکی، مشاوره حقوقی، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری،  وکالت دادگستری،وکیل، وکالت،مشاوره آنلاین رایگان

همانطورکه می دانید سند نکاحیه، یک سند لازم الاجرا می باشد و در تمام مواردی که مهریه زوجه در سند رسمی منعکس میگردد، این مهریه دین مسلم و قطعی شوهر بوده و مکلف به پرداخت آن می باشد. (نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه) در کشور ما، زوجه در زمان بروز اختلاف و کشمکشی که با زوج یا خانواده وی پیدا می کند، مهریه خود را به اجرا گذاشته و درصدد وصول آن برمی آید.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه) همانطور که در دیگر بخش های این سایت به آن اشاره شده، نحوه وصول مهریه می تواند از ۲ طریق انجام شود(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه) اول آنکه زوجه مهریه خود را از طریق مراجع قضایی و دادگاه های خانواده مطالبه نماید. راهکار دوم آن است که سند نکاحیه را از طریق اداره ثبت اسناد و املاک اجرا نماید. در صورتیکه راهکار دوم انتخاب گردد، یکی از امتیازاتی که زوجه خواهد داشت آن است که زوج را ممنوع الخروج نموده تا از خروج ایشان از کشور جلوگیری نماید.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه) برای انجام این کار لازم است که نوشته حاضر به دقت مورد مطالعه قرار گیرد و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، از مشاورین و وکلای گروه دادشید تقاضای کمک گردد: در وهله اول لازم است که زوجه برای وصول مهریه خود به دفترخانه رسمی ازدواج مراجعه و تقاضای صدور اجراییه نماید.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه) دفترخانه بلافاصله اجرائیه صادر و آنرا به شوهر ابلاغ می نماید. پس از ابلاغ اجرائیه؛ شوهر ظرف ۱۰ روز فرصت خواهد داشت که به مفاد اجرائیه عمل نموده و مطالبات زوجه را پرداخت نماید. در غیراین صورت مراتب توسط دفترخانه به اداره ثبت اسناد منعکس میگردد و پرونده اجرایی در آن اداره تشکیل خواهد شد.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه) به محض تشکیل پرونده، زن می‌تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیرمنقول شوهر اقدام نماید. در پاره ای از موارد، نه تنها زوجه از معرفی اموال شوهر ناتوان می باشد بلکه خود شوهر نیز از پرداخت بدهی خود امتناع نموده و حتی قصد خروج از کشور را خواهد داشت. که در چنین صورتی ، زن می‌تواند تقاضای ممنوع‌ الخروج شدن او را بنماید تا از خروج شوهرش از کشور  به قصد فرار از پرداخت بدهی و عدم پرداخت آن جلوگیری شود. قانونگزار در ماده ۱۷ قانون گذرنامه اجازه داده است که از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و متخلفین از انجام تعهدات سندی طبق ضوابط و مقرراتی که در آیین‌نامه تعیین می‌شود، جلوگیری کند. باید بدانیم که این ممنوعیت ، محدود به مدت مشخصی نبوده و می تواند سالیان سال به طول  انجامد.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه)  
کلیک کنید  اثبات شراکت نمونه پرونده (چگونه شراکت را اثبات کنیم)
در چند صورت ، شوهر می تواند ممنوع الخروجی خود را برطرف نموده و موفق به خروج از کشور شود:
 • در مواردی که مرد نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کند.
 • در مواردی که زن از تقاضای ممنوع‌ الخروجی همسرش منصرف شده ومراتب را به اداره ثبت اسناد و املاک اطلاع دهد.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه)
 • در صورتی که دادگاه و مراجع قضایی؛ قرار یا حکمی مبنی بر رفع ممنوع‌الخروجی مرد صادر کنند.
 • در مواردی که شوهر مالی را به عنوان تضمین به اداره ثبت اسناد معرفی نماید که به اندازه بدهی وی ارزش داشته باشد. در این صورت یکبار و حداکثر به مدت ۶ ماه قادر به خروج از کشور خواهد بود.
  🔹آیا مرد معسر نیز ممنوع‌الخروج می‌شود؟ از آنجایی که عموما میزان مهریه ، بسیار بالا و غیر قابل پرداخت است لذا در اکثر موارد، زوج نسبت به پرداخت مهریه زوجه خود، تقاضای اعسار و تقسیط می نماید. در این صورت مرجع رسیدگی کننده با عنایت به میزان تمکن و دارایی و درآمد مرد، بدهی وی را برای او قسط بندی خواهد نمود. در چنین صورتی زوج با استناد به رای تقسیط مهریه، به اداره ثبت اسناد مراجعه نموده و تقاضا می نمایند که ممنوع الخروجی ایشان برطرف شود. در این رابطه باید بدانیم که صدور حکم تقسیط بدهی از سوی مرجع قضایی؛ مجوزی برای رفع ممنوع‌الخروجی نیست.(نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه)
کلیک کنید  نوآوری‌های قانون جدید دیوان عدالت اداری(قانون دیوان عدالت اداری)

نحوه ممنوع الخروج نمودن زوج بابت مهریه

گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و وکالت در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط وکیل و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.


 
وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری

با سلام من مهدی علیجانی هستم وکیل پایه یک دادگستری و مدرس حقوق خانواده مشاور حقوقی چند ارگان دولتی و چند سایت هستم اینجا با سایر دوستان سعی در ارائه آموزش های حقوقی رایگان داریم تا بتونیم به شما کمک کنیم مسائل حقوقی تان را به نحو مطلوب مدیریت کنید، خوشحال میشم نظرتون رو در خصوص مطلب سایت زیر پست ها کامنت کنید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

 1. Avatarرحمانی گفته :
  ۱۸:۳۵476 ۱۳۹۷/۰۶/۲۰

  سلام همسر من گرجستانه در حال حاضر من باید چکار کنم میخوام مهریه رو بزارم اجرا و ممنوع الخروجش کنم میتونم؟

 2. adminadmin گفته :
  ۱۹:۴۰506 ۱۳۹۷/۰۸/۲۹

  سلام ..
  ارادتمند شما هستیم..
  خدمتتون عارضم اول باید با مراجعه به دفتر ازدواجتون(همون محلی که ازدواج کردید) درخواست صدور اجراییه کنید و سپس به اجرای ثبت محلتون مراجعه کنید ..
  سئس با تشکیل پرونده اجرایی در اولین اقدام ممنوع الخروجش کنید و البته حسابها و مایملکی هم که به نام ایشون هست توقیف کنید که البته مستلزم رعایت یک سری جزییاتی هست که پیشنهاد می کنم برای دریافت پاسخ جامع تر با کارشناسان و وکلای مجموعه ما تماس بگیرید..
  و البته امیدوار باشید که در صورت بازگشت ایشون به کشور از خروج مجدد ایشون جلوگیری بشه..
  موفق باشید

 3. Avatarسميرا سالكي گفته :
  ۱۰:۳۳931 ۱۳۹۸/۰۴/۳۰

  سلام من بابت اجرای مهریه و توقیف اموال همسرم در دادگاه اقدام کردم و هنوز زمان دادگاه نرسیده و اینکه همسرم خیلی به خارج سفر میکنه میخوام بدونم الان امکان این هست که از طریق دفتر اسناد تا قبل از دادگاه برای ممنوع الخروجی ایشون اقدام کنم ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

لینک کوتاه :