نمونه قرارداد واگذاری سرقفلی (صلح سرقفلی،واگذاری سرقفلی)

نمونه قرارداد واگذاری سرقفلی (صلح سرقفلی،واگذاری سرقفلی،سرقفلی،وکیل سرقفلی،وکیل ثبتی،وکیل ملکی،مشاوره حقوقی)

سرقفلی حقی است معنوی که تاجر برای تقدم در اجارهٔ محل و ادامهٔ تجارت درمحل کار خود دارد. وجزء اموال غیرمنقول تبعی است.

سرقفلی دارایی نامشهودی که درنتیجه اکتساب یک شرکت توسط شرکت دیگر به قیمتی بیشتر از ارزش واقعی ایجادشده، سرقفلی گفته می‌شود. ارزش برند شرکت، مشتریان وفادار زیاد، روابط خوب با مشتریان، روابط خوب با کارکنان و هر نوع اختراع، حق کپی‌رایت یا تکنولوژی اختصاصی، نشان‌دهنده سرقفلیی است. سرقفلی به‌عنوان دارایی نامشهود در نظر گرفته می‌شود زیرا یک دارایی فیزیکی مثل ساختمان یا تجهیزات نیست. حساب سرقفلی در ترازنامه، در بخش دارایی‌های شرکت، منعکس می‌شود.

سرقفلى از عناوین جدید است که به فقه راه یافته و در میان بازاریان و پیشه وران رواج پیدا کرده است و به محل کسب تعلّق مى‏گیرد. این عنوان در پى تصویب قانونی در ارتباط با موجر و مستأجر، پدید آمد. مفاد این قانون چنین است: مالکى که محل کسب را اجاره داده، با پایان یافتن مدت اجاره نمى‏تواند آن را از مستأجر بگیرد یا اجاره بها را افزایش دهد و مستأجر تا هر زمان که بخواهد مى‏تواند با همان اجاره بهاى نخستین، آن محل را در اختیار داشته باشد، هرچند اجاره بهاى فعلى آن افزایش پیدا کرده باشد یا آن را با همان مبلغ اجاره بها به دیگرى واگذار کند و در ازاى آن از فرد سوم وجهى که سرقفلى نامیده‏اند، دریافت نماید.

کلیک کنید  اصلاح سند (ماده 149،اضافه کردن مساحت به سند)

مبنای این حق مالی بر این پایه استوار است که موسسات تجارتی بیش‌تر اوقات در ساختمان‌هایی ساخته می‌شوند که مالکیت آن‌ها متعلق به دیگران است و این ارزش را باید سوای ارزش مادی آن ملک و متعلق به کسی دانست که آن را به وجود آورده‌است. از سوی دیگر ادامهٔ فعالیت تاجر که آن را می‌توان به هر پیشه خدماتی یا حتی تولیدی نیز تسری داد تا حد زیادی مستلزم استقرار او در مکان اولیه است.

این حق به صاحب آن اجازه می‌دهد ثمرهٔ فعالیت خود را از مالک یا کسی که پس از او قصد اجاره محل را دارد دریافت کند و همچنین اختیار تام مالک برای بیرون کردن مستأجر را از بین می‌برد.

سرقفلی دو معنای حقوقی متفاوت دارد. این عبارت می‌تواند به کالا یا اشتهار یک نام تجاری و شهرت عالی شرکتی اشاره داشته باشد که مزایای رقابتی مهمی را فراهم می‌کند. در این حالت یعنی مؤسسه دارایی‌های مهم ولی نامشهودی دارد که در ترازنامه گزارش داده نشده است. در معنای دوم، مؤسسه ممکن است برای خرید سرقفلی‌ای که در طول سال‌ها به وسیلهٔ سازمان دیگری ایجاد شده است، مبلغی نقد بپردازد. تنها سرقفلی خریداری شده در بخش دارایی در ترازنامه گزارش می‌شود.

نمونه قرارداد واگذاری سرقفلی (صلح حقوق سرقفلی مغازه)

طرف اول قرارداد(مصالح):

خانم/آقای ……………. فرزند آقای ……………. دارای شناسنامه شماره ……………. صادره از ……………. متولد ……………. ساکن ………………………………………………………………………………………

کلیک کنید  شکایت قتل غیرعمد(وکیل،مشاور)

طرف دوم قرارداد(متصالح):

خانم/آقای ……………. فرزند آقای……………. دارای شناسنامه شماره ……………. صادره از ……………. متولد ……………. ساکن ………………………………………………………………………………………

مورد معامله:

کلیه حقوق و دعاوی عینی، حقیقی، واقعی، فرضی، تصرفی، صنفی، تصوری و احتمالی مصالح نسبت به حق کسب، پیشه یا تجارت و سرقفلی در شش دانگ یک باب مغازه واقع در ………………… به نشانی ………………………………………………………….. بنام مصالح که طبق سند اجاره شماره …………………………… مورخ ……………………….. تنظیمی دفترخانه شماره ……………………………………………………………………………… اجاره خط آن بنام مصالح تنظیم گردیده و پس از امضای این قرارداد دیگر هیچگونه حقی از حقوق مزبوره ناشی از حق کسب و پیشه و تجارت و سرقفلی و صنفی و تصرف در مغازه فوق الذکر برای مصالح باقی نماینده و همه آن حقوق در مورد مصالحه متعلق به متصالح است که متصالح اقرار به تصرف کرده.

مبلغ قرارداد(مال الصلح):

مبلغ …………….. ریال رایج که تماما و نقدا به مصالح تسلیم و تادیه گردیده به اقراره.

کلیه شرایط صحت صلح قطعی اعم از قبض و اقباض و صیغه به اظهار و غیره اجرا شده و به سائقه احتیاط کافه خیارات خصوصا خیار غبن هر چند فاحش از طرفین اسقاط گردیده است.

تذکر:

  • ضمن العقد لازم حاضر مصالح به متصالح وکالت با حق توکیل غیر ولو مکرر با داشتن اختیار عزل وکلای انتخابی خویش یا جایگزینی آن هر چند کرارا داده و می دهد که جهت فسخ و الغای سند اجاره شماره مرقوم و تنظیم و سند اجاره به نام خود یا قائم مقامات خود در خصوص مغازه مزبور به هر شرط و به هر کیفیت و بهر مدت اقدام نماید.
  • ضمن العقد لازم و ضمن العقد خارج لازم که با قرار عقد خارج لازم فی ما بین طرفین بطور شفاهی منعقد شده مصالح به عنوان موکل حق عزل متصالح(وکیل مرقوم) یا ضمن امین یا ضمن وکیل را از حال الی ۳۰ سال شمسی از خود ساقط نمود.
  • متصالح متعهد به تادیه اجور عقب افتاده احتمالی سند اجاره مرقوم گردید. ضمان درک از حال الی ده سال شمسی به عهده مصالح می باشد.
کلیک کنید  شکایت کلاهبرداری (وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی)

محل امضای طرف اول قرارداد(مصالح)                             محل امضای طرف دوم قرارداد(متصالح)


عکس نوشته،حقوق،وکیل سرقفلی،وکیل،وکالت،سرقفلی،نمونه قرارداد،وکیل قرارداد،مشاوره حقوقی،قرارداد،موسسه حقوقی


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

  نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.