وثائق ضمانت نامه بانکی

وثائق ضمانت نامه بانکی (وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی،وکیل بانک)

ضمانت نامه بانکی عبارت است از تعهد غیر قابل برگشت یک بانک به پرداخت وجه مورد ضمانت در صورت عدم ایفای تعهدات تحت قرارداد توسط شخص ثالث(فروشنده یا متعهد انجام قرارداد) .

ضمانت نامه بانکی تعهدی است که بانک در قبال قرارداد متقاضی با کارفرما صادر می نماید و در صورت درخواست کارفرما به هر دلیل بانک وجه ضمانت نامه را بدون قید و شرط به کارفرما ” ذینفع “پرداخت می نماید.(ضمانت نامه بانکی)

ضمانت‌نامه‌های بانکی در سطح داخلی و بین‌المللی اقسام مختلفی دارند که حسب توافق طرفین، تنظیم و اجرا می‌شوند. برای شرح موضوع و به عنوان نمونه به اقسام ضمانت‌هایی که در قراردادهای دولتی استفاده می‌شود، می‌پردازم.(ضمانت نامه بانکی)

برای تضمین قراردادهایی که یک طرف آنها دولت است (معاملات دولتی)، وجود ضمانت‌نامه معتبر ضرورت دارد و یکی از ابزارهایی که برای ضمانت این معاملات پذیرفته شده، ضمانت‌نامه بانکی است. مطابق با ماده ۲ آیین‌نامه تضمین برای معاملات دولتی (مصوب ۴/۸/۱۳۸۲ و اصلاحی مورخ ۱۷/۴/۱۳۸۳ هیأت وزیران)، «انواع تضمین قراردادها از نظر موضوع کاربرد آنها در قرارداد به شرح زیر است:»(ضمانت نامه بانکی)

وثائق ضمانت نامه ها

کلیه شرکت های بازرگانی (یا اشخاص حقیقی) که در بخش بازرگانی مشغول فعالیت می باشند، می توانند از خدمات صدور انواع ضمانتنامه بهره مند شوند. صدور ضمانتنامهو ظهر نویسی از طرف بانکها موکول به اخذ وثیقه از ضمانتخواه (مضمون عنه) طبق ضوابط بانک می باشد.

قرارداد چاپ کتاب (وکیل تنظیم قرارداد،وکالت)
کلیک کنید

با توجه به تعهد بانک در صدور هر ضمانتنامهو احتمال پرداخت وجه ضمانتنامهبه کارفرما ، در قبال هر ضمانتنامه وثایفی از مشتری دریافت می شود . این وثایق با توجه به نوع ضمانتنامه؛ توانایی مالی ، اهلیت مشتری و تشخیص بانک در مورد هر مشتری و هر ضمانتنامه می تواند متفاوت باشد . وثایق

ضمانتنامهدر مقابل یک یا ترکیبی از انواع وثایق به شرح زیر و با رعایت مقررات این دستورالعمل صادر می گردد:

 1. وجه نقد یا طلا یا اسناد خزانه یا اوراق قرضه دولتی
 2. ترهین وثیقه ملکی به میزان مورد نظر بانک با توجه به مبلغ ضمانتنامه و مبلغ سپرده نقدی.
 3. اوراق مشارکت و سپرده سرمایه گذاری بلند مدت
 4. سفته تضمینی به میزان ۱۲۰% غیرنقدی ضمانتنامهها به امضای متقاضی و پشت نویسی ضامن مورد قبول بانک
 5. سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس
 6. ضمانتنامههای بانک های محلی
 7. ضمانتنامه های بانک های خارجی
 8. برگ انبار های عمومی کالا
 9. کشتی یا هواپیما
 10. حسابهای ارزی یا حساب سرمایه گذاری مدت دار متقاضی نزد سایر بانکها
 11. اوراق قرض الحسنه یا حساب های ارزی شامل حساب های سپرده سرمایه گذاری مدت دار ارزی و قرض الحسنه جاری و پس انداز ارزی نزد بانک صادر کننده ضمانتنامه
 12. در مورد شرکتهای تحت مدیریت دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی و شرکتهای وابسته به آنها بانک می تواند سفته شرکت با نهاد در وجه بانک را قبول نمابد. وثایق

دادخواست رفع مهر وموم ماترک(وتحریر ماترک از شورای حل واختلاف)
کلیک کنید

حقوق،موسسه حقوقی،دادشید،وکیل،ضمانت نامه،بانک،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،وکیل بانکی،ضمانت نامه بانکی


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط  و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.