اصفهان خیابان نیکبخت روبروی دادگستری ساختمان ماکان 5 طبقه سوم واحد 37
تماس با ما 09332373448
ایمیل dadshid@gmail.com
ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه۸الی ۱۵
blog3
وکیل شهرداری – کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری + کلیپ
وکیل شهرداری – کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری + کلیپ

وکیل شهرداری – کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری + کلیپ

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری + کلیپ

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری : وظیفه کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ ضوابط شهرسازی و ایمنی است.

بنابراین در حال حاضر اگر شهروندان در حوزه ساختمان­‌سازی مرتکب تخلفی می­‌شوند، این تخلف در کمیسیون ماده ۱۰۰ مورد رسیدگی قرار می­‌گیرد.

در اغلب کشورهای جهان، ساخت‌و‌ساز در محدوده­‌ی شهرها یا حریم آن‌ها دارای ضابطه است. این ضوابط که از یک سو جهت تأمین امنیت شهروندان و از سوی دیگر برای زیباسازی شهرها است، ممکن است مانند تمامی مقررات دیگر توسط شهروندان جامعه نقض شود. پس ضرورت دارد نهادی برای رسیدگی به این تخلفات تعیین گردد. با ما همراه باشید تا بدانیم تخلفاتی که در ساخت‌و‌سازها صورت می­‌گیرد اولاً توسط چه مرجعی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و ثانیاً رسیدگی در این کمیسیون به چه صورت می­‌باشد.

کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری

تا مدتی قبل اگر کسی بدون داشتن پروانه(مجوز) اقدام به احداث ساختمان می­‌کرد، مرتکب جرم شده بود و پرونده‌ی او در دادگاه کیفری مورد رسیدگی قرار می­‌گرفت. در نتیجه امکان داشت شخصی که این کار را کرده، به مجازات­‌هایی مثل زندان یا پرداخت جزای نقدی محکوم شود. پس از مدتی ماده ۱۰۰ قانون شهرداری تصویب شد. با تصویب این ماده کمیسیونی به نام «کمیسیون موضوع ماده ۱۰۰ قانون شهرداری» به وجود آمد.

وظیفه این کمیسیون، رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ عدم رعایت ضوابط شهرسازی و ایمنی است. بنابراین در حال حاضر اگر شهروندان در حوزه ساختمان­‌سازی مرتکب تخلفی می­‌شوند، این تخلف در کمیسیون ماده ۱۰۰ مورد رسیدگی قرار می­‌گیرد.(کمیسیون ماده ۱۰۰)

در چه صورتی پرونده در کمیسیون ماده ۱۰۰ مورد رسیدگی قرار می­‌گیرد؟

اگر شخصی در حوزه­‌ی ساخت­‌وساز مرتکب تخلفی شود، شهرداری حق تخریب یا گرفتن جریمه ندارد بلکه فقط می‌­تواند جلوی عملیات ساخت­‌وساز را بگیرد اما باید بلافاصله پرونده را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع دهد تا کمیسیون پس از رسیدگی تصمیم بگیرد که با متخلف باید چه برخوردی صورت بگیرد. تخلفاتی که پرونده مربوط به آن­ها باید در کمیسیون ماده ۱۰۰ مورد رسیدگی قرار گیرد، به شرح زیر است:
۱. احداث بنا بدون پروانه(مجوز) یا احداث بنا خارج از پروانه یا مازاد بر آن
۲. عدم احداث پارکینگ یا غیرقابل استفاده بودن پارکینگ
۳. تجاوز به معابر شهر
۴. استحکام نداشتن بنا یا عدم رعایت ضوابط فنی، بهداشتی و شهرسازی در احداث بنا
۵. تغییر کاربری غیرمجاز

کلیپ کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری


[aparat id='yARs9']


حال سوال این است که اگر شخصی از تخلفات یک نفر در امر ساخت‌­وساز ضرر ببیند، باید به کمیسیون ماده ۱۰۰ مراجعه کند یا به شهرداری؟

پاسخ آن است که تمامی شهروندان اگر از این نوع تخلفات ضرر و زیان ببینند، علاوه بر این‌که حق مراجعه به مراجع قضایی را دارند، می‌توانند به شهرداری مراجعه کنند و اگر شهرداری پس از بررسی­‌های لازم رسیدگی به تخلف را در صلاحیت کمیسیون ببیند، پرونده را به آن ارجاع می­‌دهد.

نحوه­‌ی رسیدگی در کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری

کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، در واقع متشکل از دو کمیسیون است؛ کمیسیون بدوی و تجدیدنظر. پرونده تخلفات ابتدا در کمیسیون بدوی مطرح می‌شود. کمیسیون بدوی اعضایی دارد که یکی از آن­ها نماینده­‌ی شهرداری است. نماینده شهرداری فقط برای ادای توضیحات می­‌تواند در جلسات این کمیسیون شرکت کند. شهروندی که پرونده­‌ی تخلف او در این کمیسیون مطرح شده‌­است، می­‌تواند با دادن لایحه­‌ی کتبی از خودش دفاع کند. تصمیماتی که در کمیسیون بدوی گرفته می­‌شود، قابل اعتراض در کمیسیون تجدیدنظر است.

اگر اعتراضی به تصمیم کمیسیون بدوی وجود داشته باشد باید ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ رأی در کمیسیون تجدیدنظر مطرح شود. تصمیمات کمیسیون تجدیدنظر قطعی و قابل اجرا است اما اینکه این تصمیمات قابلیت اجرا دارد، به معنای این نیست که دیگر نمی­‌توان به آن اعتراض کرد. اگر شخصی ادعا داشته باشد که تصمیم کمیسیون منطبق بر قوانین و مقررات نمی­‌باشد، می‌تواند طبق بند ب ماده ۱۰ قانون دیوان عدالت اداری به دیوان عدالت اداری مراجعه و به آن اعتراض کند.(کمیسیون ماده ۱۰۰)

ماده ۱۰۰ قانون شهرداری

ماده ۱۰۰ شهرداری - مالكين اراضى و املاك واقع در محدوده شهر يا حريم آن بايد قبل از هر اقدام عمرانى يا تفكيك اراضى و شروع ساختمان از شهردارى پروانه اخذ نمايند.

شهردارى مى‌تواند از عمليات ساختمانى ساختمانهاى بدون پروانه يا مخالف مفاد پروانه به وسيله مأمورين خود اعم از آن‌كه ساختمان در زمين محصور يا غيرمحصور واقع باشد جلوگيرى نمايد.

تبصره ۱(اصلاحى ۱۳۵۲/۵/۱۷) - در موارد مذكور فوق كه از لحاظ اصول شهرسازى يا فنى يا بهداشتى قلع تأسيسات و بناهاى خلاف مشخصات مندرج در پروانه ضرورت داشته باشد يا بدون پروانه شهردارى ساختمان احداث يا شروع به احداث شده باشد به تقاضاى شهردارى موضوع در كميسيون‌هائى مركب از نماينده وزارت كشور به انتخاب وزير كشور و يكى از قضات دادگسترى به انتخاب وزير دادگسترى و يكى از اعضاء انجمن شهر به انتخاب انجمن مطرح مى‌شود.

كميسيون پس از وصول پرونده به ذى‌نفع اعلام مى‌نمايد كه ظرف ده روز توضيحات خود را كتبا ارسال دارد پس از انقضاء مدت مذكور كميسيون مكلّف است موضوع را با حضور نماينده شهردارى كه بدون حق رأى براى اداى توضيح شركت مى‌كند ظرف مدت يك ماه تصميم مقتضى بر حسب مورد اتخاذ كند در مواردى كه شهردارى از ادامه ساختمان بدون پروانه يا مخالف مفاد پروانه جلوگيرى مى‌كند مكلّف است حداكثر ظرف يك هفته از تاريخ جلوگيرى موضوع را در كميسيون مذكور مطرح نمايد در غير اين صورت كميسيون به تقاضاى ذى‌نفع به موضوع رسيدگى خواهد كرد.(کمیسیون ماده ۱۰۰)

در صورتى كه تصميم كميسيون بر قلع تمام يا قسمتى از بنا باشد مهلت مناسبى كه نبايد از دو ماه تجاوز كند تعيين مى‌نمايد.

شهردارى مكلّف است تصميم مزبور را به مالك ابلاغ كند.هرگاه مالك در مهلت مقرر اقدام به قلع بنا ننمايد شهردارى رأسا اقدام كرده و هزينه آن را طبق مقررات آيين‌نامه اجراى وصول عوارض از مالك دريافت خواهد نمود.

تبصره ۲(اصلاحى ۱۳۵۸/۶/۲۷) - در مورد اضافه بنا زائد بر مساحت زيربناى مندرج در پروانه ساختمانى واقع در حوزه استفاده از اراضى مسكونى كميسيون مى‌تواند در صورت عدم ضرورت قلع اضافه بنا با توجه به موقعيت ملك از نظر مكانى(در بر خيابانهاى اصلى يا خيابانهاى فرعى و يا كوچه بن‌باز يا بن‌بست) رأى به اخذ جريمه‌اى كه متناسب با نوع استفاده از فضاى ايجاد شده و نوع ساختمان از نظر مصالح مصرفى باشد تعيين و شهردارى مكلّف است بر اساس آن نسبت به وصول جريمه اقدام نمايد.

(جريمه نبايد از حداقل يك دوم كمتر و از سه برابر ارزش معاملاتى ساختمان براى هر متر مربع بناى اضافى بيشتر باشد)در صورتى كه ذى‌نفع از پرداخت جريمه خوددارى نمود شهردارى مكلّف است مجددا پرونده را به همان كميسيون ارجاع و تقاضاى صدور رأى تخريب را بنمايد.كميسيون در اين مورد نسبت به صدور رأى تخريب اقدام خواهد نمود.(کمیسیون ماده ۱۰۰)

تبصره ۳ (اصلاحى ۱۳۵۸/۶/۲۷) - در مورد اضافه بنا زائد بر مساحت مندرج در پروانه ساختمانى واقع در حوزه استفاده از اراضى تجارتى و صنعتى و ادارى كميسيون مى‌تواند در صورت عدم ضرورت قلع اضافه بنا با توجه به موقعيت ملك از نظر مكانى(در بر خيابانهاى اصلى يا خيابانهاى فرعى و يا كوچه بن‌باز يا بن‌بست)رأى به اخذ جريمه‌اى كه متناسب با نوع استفاده از فضاى ايجادشده و نوع ساختمان از نظر مصالح مصرفى باشد تعيين و شهردارى مكلّف است بر اساس آن نسبت به وصول جريمه اقدام نمايد

(جريمه نبايد از حداقل دوبرابر كمتر و از چهار برابر ارزش معاملاتى ساختمان براى هر متر مربع بناى اضافى ايجاد شده بيشتر باشد) در صورتى كه ذى‌نفع از پرداخت جريمه خوددارى نمود شهردارى مكلّف است مجددا پرونده را به همان كميسيون ارجاع و تقاضاى صدور رأى تخريب را بنمايد.كميسيون در اين مورد نسبت به صدور رأى تخريب اقدام خواهد نمود.

تبصره ۴ (اصلاحى ۱۳۵۸/۶/۲۷) -در مورد احداث بناى بدون پروانه در حوزه استفاده از اراضى مربوطه در صورتى كه اصول فنى و بهداشتى و شهرسازى رعايت شده باشد كميسيون مى‌تواند با صدور رأى بر اخذ جريمه به ازاء هر متر مربع بناى بدون مجوز يك دهم ارزش معاملاتى ساختمان يا يك پنجم ارزش سرقفلى ساختمان،در صورتى كه ساختمان ارزش دريافت سرقفلى داشته باشد.هركدام كه مبلغ آن بيشتر است از ذى‌نفع،بلا مانع بودن صدور برگ پايان ساختمان را به شهردارى اعلام نمايد.اضافه بنا زائد بر تراكم مجاز بر اساس مفاد تبصره‌هاى ۲ و ۳ عمل خواهد شد.

تبصره ۵ (اصلاحى ۱۳۵۸/۶/۲۷) - در مورد عدم احداث پاركينگ و يا غيرقابل استفاده بودن آن و عدم امكان اصلاح آن كميسيون مى‌تواند با توجه به موقعيت محلى و نوع استفاده از فضاى پاركينگ رأى به اخذ جريمه‌اى كه حداقل يك برابر و حداكثر دوبرابر ارزش معاملاتى ساختمان براى هر متر مربع فضاى از بين رفته پاركينگ باشد.(کمیسیون ماده ۱۰۰)

وکیل اصفهان . مهداد

 


کمیسیون ماده 100


..

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.

دسته بندی
دسته بندی مقالات 68
مقالات ما
۱۵ آذر

اجازه مالک

  اجازه مالک اجازه مالک یا اجازه در عقد فضولی به موافقت مالک یا ولی مالک در مورد تصرف فضولی یا معاملات فضولی توسط دیگران اشاره دارد. این مفهوم در...

بدون دیدگاه
ادامه مطلب
۱۲ آذر

ارزیابی حقوقی مالک

ارزیابی حقوقی مالک ارزیابی حقوقی مالک به معنای بررسی وضعیت حقوقی مالکیت یک ملک است. این ارزیابی شامل بررسی مستندات حقوقی مربوط به ملک، اطمینان از اینک...

بدون دیدگاه
ادامه مطلب
۱۰ آذر

املاک مجهول المالک کدامند ؟

  املاک مجهول المالک کدامند ؟ املاک مجهول المالک کدامند ؟ املاکی هستند که مالک آن‌ها مشخص نیست. این املاک ممکن است به دلیل عدم ثبت یا عدم تقاضای ...

بدون دیدگاه
ادامه مطلب