اصفهان خیابان نیکبخت روبروی دادگستری ساختمان ماکان 5 طبقه سوم واحد 37
تماس با ما 09332373448
ایمیل dadshid@gmail.com
ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه۸الی ۱۵
blog3
از قانون ثبت اسناد و املاک چه می دانید ؟
از قانون ثبت اسناد و املاک چه می دانید ؟

از قانون ثبت اسناد و املاک چه می دانید ؟

از قانون ثبت اسناد و املاک چه می دانید ؟از قانون ثبت اسناد و املاک چه می دانید ؟

قانون ثبت اسناد و املاک یک قانون مجموعه قوانین و مقرراتی است که توسط قانون گذار به منظور ثبت اسناد و املاک در ایران تدوین شده است. این قانون در سال ۱۳۱۰ شمسی تصویب شده است.

برخی از مواد این قانون عبارتند از:

ماده ۱: در هر حوزه ابتدایی به اقتضاء اهمیت محل و تعداد اسناد و املاک، یک دفتر ثبت اسناد و املاک تشکیل می‌شود.

ماده ۵: مسئول دفتر نمی‌تواند اسنادی را که به منفعت خود یا کسانی که در تحت ولایت یا وصایت و یا قیمومت او واقعند یا با او قرابت نسبی تا درجه چهارم یا سببی تا درجه سوم دارند و یا در مورد آن‌ها مشاوره یا کارشناسی کرده است، ثبت کند.

ماده ۸: هرگاه مالک یا مالکان ملکی که باید طبق مقررات این قانون آن را به ثبت برسانند، در مدت مقرر به دفتر ثبت مراجعه نکردند، دفتر ثبت باید با ابلاغیه‌ای به آن‌ها اعلام کند که در صورت عدم مراجعه در مدت مقرر، هزینه ثبت دو برابر می‌شود.

ماده ۱۱۴: اگر معلوم شود سند رسمی انتقال مجعول بوده، مرتکب به ۵ تا ۱۵ سال حبس با اعمال شاقه محکوم و بعلاوه مفاد ماده ۱۱۴ درباره او مجری خواهد شد.

ماده ۱۵: مأمور انتشار آگهی‌ها پس از انتشار و الصاق آگهی‌ها باید گواهی انتشار از کدخدای محل یا ژاندارمری یا پاسبان اخذ و تسلیم اداره ثبت نماید.

ماده ۳۵: مسئول دفتر نمی‌تواند اسنادی را که به منفعت خود یا کسانی که در تحت ولایت یا وصایت و یا قیمومت او واقعند یا با او قرابت نسبی تا درجه چهارم یا سببی تا درجه سوم دارند و یا در مورد آن‌ها مشاوره یا کارشناسی کرده است، ثبت کند.

 

به طور کلی، قانون ثبت اسناد و املاک شامل مقرراتی است که به منظور ثبت اسناد و املاک در ایران تدوین شده است. این قانون شامل موادی است که درباره تشکیل دفاتر ثبت اسناد و املاک، مسئولیت‌های مسئولان دفاتر، هزینه‌های ثبت و موارد دیگری است.

 

چه مدارکی برای ثبت اسناد و املاک لازم است ؟

 

برای ثبت اسناد و املاک، مدارک زیر لازم است:

  • اصل سند مالکیت
  • اصل بنچاق
  • صورتمجلس تفکیکی (برای آپارتمان)
  • پایانکاراستعلام ثبت و دارایی و شهرداری

علاوه بر این مدارک، ممکن است برای ثبت اسناد و املاک مدارک دیگری نیز لازم باشد که به دلیل موضوع پرسش و محل ثبت ممکن است متفاوت باشد.

 

آیا برای ثبت اسناد و املاک نیاز به هزینه دارم ؟

 

بله، برای ثبت اسناد و املاک نیاز به پرداخت هزینه دارید. هزینه‌های ثبت اسناد و املاک بسته به نوع اسناد و محل ثبت متفاوت است. برای مثال، در تهران هزینه ثبت اسناد و املاک برای ملک‌های مسکونی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از ارزش ملک و برای ملک‌های تجاری بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از ارزش ملک است.

همچنین، برای تعیین دقیق هزینه‌های ثبت اسناد و املاک، می‌توانید به دفاتر ثبت اسناد مراجعه کنید.

 

 

هزینه های مربوط به ثبت اسناد و املاک چگونه محاسبه می شوند ؟

 

هزینه‌های مربوط به ثبت اسناد و املاک بسته به نوع اسناد و محل ثبت متفاوت است. برای مثال، در تهران هزینه ثبت اسناد و املاک برای ملک‌های مسکونی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از ارزش ملک و برای ملک‌های تجاری بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از ارزش ملک است.

. همچنین، برای محاسبه دقیق هزینه‌های ثبت اسناد و املاک، می‌توانید به دفاتر ثبت اسناد مراجعه کنید. همچنین، برای تعیین هزینه ثبت سند مالکیت می‌توانید از سایت‌هایی که امکان محاسبه آنلاین هزینه ثبت را دارند، استفاده کنید.

 

آیا هزینه های ثبت اسناد و املاک برای هر شهری یکسان است ؟

 

هزینه‌های ثبت اسناد و املاک بسته به نوع اسناد و محل ثبت متفاوت است. در برخی شهرها هزینه ثبت اسناد و املاک برای ملک‌های مسکونی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از ارزش ملک و برای ملک‌های تجاری بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از ارزش ملک است. همچنین، برای تعیین دقیق هزینه‌های ثبت اسناد و املاک، می‌توانید به دفاتر ثبت اسناد مراجعه کنید. همچنین، برای محاسبه آنلاین هزینه ثبت سند مالکیت، سایت‌هایی وجود دارند که امکان محاسبه آنلاین هزینه ثبت را دارند.

 

آیا هزینه های ثبت اسناد و املاک برای تغییر نوع مالکیت متفاوت است ؟

 

بله، هزینه‌های ثبت اسناد و املاک برای تغییر نوع مالکیت ممکن است متفاوت باشد. هزینه‌های مربوط به تغییر نوع مالکیت بسته به نوع تغییر مالکیت و محل ثبت متفاوت است. برای مثال، هزینه تغییر نوع مالکیت برای انتقال مالکیت از شخص حقیقی به شخص حقوقی ممکن است متفاوت باشد. همچنین، برای تعیین دقیق هزینه‌های ثبت اسناد و املاک، می‌توانید به دفاتر ثبت اسناد مراجعه کنید. همچنین، برای محاسبه آنلاین هزینه تنظیم سند قطعی غیرمنقول (ملک)، سایت‌هایی وجود دارند که امکان محاسبه آنلاین هزینه تغییر نوع مالکیت را دارند.

 

آیا برای تغییر نوع مالکیت باید مدارک خاصی را به دفتر ثبت اسناد ارائه کرد ؟

 

بله، برای تغییر نوع مالکیت باید مدارک خاصی را به دفتر ثبت اسناد ارائه کرد. مدارک مورد نیاز برای تغییر نوع مالکیت بسته به نوع تغییر مالکیت و محل ثبت متفاوت است. برای مثال، برای تغییر نوع مالکیت از شخص حقیقی به شخص حقوقی، باید مدارکی مانند اصل سند مالکیت، اصل برگه ثبتی، اصل کارت ملی و کد اقتصادی شخص حقوقی و مدارک دیگری را به دفتر ثبت اسناد ارائه کرد.

 

آیا برای تغییر نوع مالکیت باید هزینه ای پرداخت شود ؟

 

بله، برای تغییر نوع مالکیت باید هزینه‌ای پرداخت شود. هزینه‌های مربوط به تغییر نوع مالکیت بسته به نوع تغییر مالکیت و محل ثبت متفاوت است. برای مثال، هزینه تغییر نوع مالکیت برای انتقال مالکیت از شخص حقیقی به شخص حقوقی ممکن است متفاوت باشد. همچنین، برای تعیین دقیق هزینه‌های ثبت اسناد و املاک، می‌توانید به دفاتر ثبت اسناد مراجعه کنید. همچنین، برای محاسبه آنلاین هزینه تغییر نوع مالکیت، سایت‌هایی وجود دارند که امکان محاسبه آنلاین هزینه تغییر نوع مالکیت را دارند.

 

 

0 نظر

در حال حاضر هیچ نظری داده نشده است

نظر بدهید

دسته بندی
دسته بندی مقالات 68
مقالات ما
۲ مهر

انفساخ چیست ؟

انفساخ چیست ؟ انفساخ به معنای انحلال یا از بین رفتن معامله است که به دو نوع انفساخ توافقی و انفساخ قهری تقسیم می‌شود. در انفساخ توافقی، طرفین با توافق...

بدون دیدگاه
ادامه مطلب
۱ مهر

اعتبار وکالت نامه

اعتبار وکالت نامه اعتبار وکالت نامه یک سند رسمی است که به وکیل اختیار می‌دهد تا به نمایندگی از موکل در امور حقوقی و قضایی فعالیت کند. اعتبار وکالتنامه...

بدون دیدگاه
ادامه مطلب
۲۸ شهریور

دعوی خیانت در امانت

دعوی خیانت در امانت دعوی خیانت در امانت به معنای پیمان‌شکنی، نقض عهد، بی‌وفایی و رعایت نکردن امانتداری است و امانت در اصطلاح عبارت از مالی است که به و...

بدون دیدگاه
ادامه مطلب