مهریه و پرداخت آن در هنگام فسخ نکاح (وکیل،وکالت،مهریه)

مهریه و پرداخت آن در هنگام فسخ نکاح (وکیل،وکالت،مهریه)
امتیاز شما به این مطلب

مهریه و پرداخت آن در هنگام فسخ نکاح (وکیل،وکالت،مهریه،مشاوره حقوقی،وکیل آنلاین،وکیل مهریه)

یكی از حقوقی است كه در جریان ازدواج برای زن به وجود می‌آید و عبارت است از مال معین یا چیزی است كه جانشین مال كه در عقد ازدواج بر عهده مرد قرار می­گیرد و در صورت مطالبه زن، وی (مرد) مكلف است مَهریه ­اش را بپردازد و هیچ گونه ارتباطی با طلاق و نفقه ندارد. این مال می تواند به صورت نقدی (وجه رایج کشور)، سکه و طلا، سایر اموال منقول یا غیر منقول (ملک، خانه یا آپارتمان) باشد. این مال به عنوان دین و بدهی بر عهده زوج قرار می گیرد.

فسخ نكاح و پرداخت مهريه

اگر عقد نكاح قبل از زناشویی به یكی از علل قانونی زیر فسخ شود زن مستحق مهریه نخواهد بود و اگر مهر را دریافت كرده باید آن را به شوهر سابق مسترد دارد:

 1. (جنون اعم از اين که مستمر يا ادواري،
 2. خصا(خصا به معناى بیرون کشیدن و بیرون آوردن بیضه هاست و اگر بیضه ها را بطورى بکوبند که از کار بیفتد آن هم در حکم خصاست)مرد،
 3. عنن(ناتواني جنسي مرد)،
 4. مقطوع بودن آلت تناسلي مرد ،
 5. قرن(اين عيب در اصطلاح علم پزشكي چنين تعريف شده است: شاخي بودن و يا وجود نسوج سخت فيبري غضروفي در مجراي مهبل كه مانع از انجام اعمال زناشويي است) زن،
 6. جذام(بیماری عفونی مزمنى است که ضایعاتى در پوست، مخاط و اعصاب ایجاد مى‌کند. به فرد مبتلا به این بیمارى «جذامى» گویند.) زن،
 7. برص(به بیماری‏ای که بر اثر آن لکّه‏ های معمولا بزرگ سپید یا سیاه در بدن پدید می‏آید، پیسی یا برص گفته می‏شودولکه‏های برص به گوشت اندام مبتلا و حتّی گاهی به استخوان زیر آن می‏رسد) زن،
 8. افضا(یکی کردن مجرای بول و حیض را اِفضاء می‌گویند) زن،
 9. زمينگيري زن،
 10. نابينايي از هر دو چشم زن،
 11. و یا صفت خاصي که در هریک از طرفین شرط شده باشد و خلاف آن ثابت شود

اگر عقد نكاح بعد از عمل زناشویی به یكی از علل قانونی فسخ شود ، زن مستحق همه مهریه خواهد بود .  و فسخ تاثیری در استحقاق زن نسبت به مهر نخواهد داشت .

چند نکته

 اگر موجب فسخ عنن(ناتواني جنسي) مرد باشد در این صورت زن مستحق نصف مهریه خواهد بود.

توجه داشته باشید که این خيار (اختیار) فسخ فوري است و اگر طرفي که حق فسخ دارد بعد از اطلاع به علت فسخ، نکاح را فسخ نکند اختیار او جهت فسخ نکاح از بین می رود. به شرط اين که اطلاع از حق فسخ و فوریت آن داشته باشد .

موضوعي كه در فسخ نکاح اهميت دارد بحث مهریه و تعیین تکلیف آن است. برای مثال: مردي با زني ازدواج مي كند بعد متوجه عدم بكارت زن مي شود، يا زنی را انتخاب مي كند كه سالم بوده ولي بعد از ازدواج متوجه جنون وي مي شود حال چه قبل از ازدواج هم مجنون بوده و از وي مخفي كرده باشند و يا بعد از عقد مجنون شده باشد كه اگر زن باكره باشد در صورت فسخ، مهريه به وي تعلق نمي گيرد مگر اينكه مرد بيماري عنن (ناتواني جنسي) داشته باشد كه در اين صورت نصف مهريه به وي تعلق مي گيرد.

 اگر زن باكره نباشد(یعنی نزدیکی صورت گرفته باشد) در صورت وجود هریک از  موارد  حق فسخ برای مرد، باز هم مرد بايد مهريه زن را پرداخت كند. زن نيز اگر طرح كننده دعوي فسخ عقد باشد با توجه به بيماري هاي فوق الذکر در صورتي كه باكره (یعنی نزدیکی صورت گرفته باشد) نباشد مي تواند تمام مهريه خود را نيز همراه فسخ نكاح دريافت كند.

بسياري از افراد به اين تصور كه چون موارد فسخ نكاح در زن آشكار شده قادر هستند كه از فسخ نكاح استفاده نمايند و از پرداخت مهريه به زن رهايي يابند. در صورتي كه فقط باكره بودن زوجه است كه موجبات رهايي از پرداخت مهريه را در فسخ نكاح فراهم مي كند،

اگر زوجه باكره نباشد حال اگر مجنون باشد يا بيماري هاي ديگري از قبيل قرن، جذام، برص، افضاء، زمين گيري و نابينايي از هر دو چشم داشته باشد مرد اگر بخواهد نكاح را فسخ كند (با دارا بودن شرايط) مي بايست تمام مهريه همسرش را پرداخت نمايد.


فسخ نکاح،طلاق،موسسه حقوقی،وکیل،وکیل خانواده،وکیل خوب،مهریه،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،وکیل مهریه


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط  و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.