قانون،شکایت،حقوق،موسسه حقوقی،وکیل،وکالت،قانون،مجازات،جرم،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،شکایت اموال تاریخی،شکایت سرقت اموال تاریخی

شکایت اموال تاریخی(خروج اموال تاریخی از کشور)

شکایت اموال تاریخی

(نمونه شکوائیه،شکایت،اموال تاریخی،خروج اموال تاریخی،سازمان میراٍث فرهنگی،وکیل،وکالت،موسسه حقوقی،مشاور حقوقی،درخواست وکیل)

شکایت اموال تاریخی

در صورتی که شخصی مبادرت به و یا خارج کردن اموال تاریخی فرهنگی از کشور نماید، مرتکب جرم شده و شاکی می تواند  با ارائه مدارک خود و نمونه شکواییه ذیل علیه وی در محاکم کیفری شکایت کند.(شکایت اموال تاریخی)

جرم خروج اموال و اشیاء تاریخی در قانون مجازات ایران

ماده ۵۵۸ قانون مجا‌زات اسلامی : «هركس به تمام يا قسمتي از ابنيه، اماكن، محوطه‌ها و مجموعه‌هاي فرهنگي- تاريخي يا مذهبي كه در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است يا تزئينات، ملحقات، تاسيسات، اشيا و لوازم و خطوط و نقوش منصوب يا موجود در اماكن مذكور، كه مستقلا نيز واجد حيثيت فرهنگي- تاريخي يا مذهبي باشد، خرابي وارد آورد، علاوه بر جبران خسارات وارده به حبس از يك الي ۱۰ سال محكوم مي شود.»(شکایت اموال تاریخی)
 ماده ۵۵۹ قانون یادشده درباره سرقت یا خرید مال مسروقه یا پنهان کردن آثار فرهنگی-تاریخی از موزه‌ها، نمایشگاه‌ها، اماکن تاریخی و مذهبی است که علاوه بر استرداد اثر، مرتکب به یک تا پنج سال حبس محکوم می‌شود. (شکایت اموال تاریخی)
 ماده ۵۶۰ به انجام عملیاتی اشاره کرده است که موجب تزلزل بنیان ابنیه تاریخی یا تخریب و آسیب به آنها می‌شود. بنابراین تحقق آن مقید است و صرف انجام عملیات جرم نمی‌تواند باشد. همچنین با توجه به این ماده باید گفت که منظور از خسارات، خسارات مادی و عینی است و به نظر نمی‌رسد که بتوان خسارات معنوی (مثلا ساخت برج یا مجتمع تجاری در نزدیکی آثار فرهنگی و تاریخی به طوری که شکوه ابنیه متاثر شود) را نیز ذیل این عنوان مجرمانه قرار داد. 
ماده ۵۶۱ درباره شروع به آثار باستانی به خارج از کشور است. در این ماده تاکید شده است که حتی اگر آثار باستانی به خروج اثر از کشور نینجامد، محسوب و مرتکب به مجازات مندرج در این قانون محکوم می‌شود. (شکایت اموال تاریخی)
 ماده ۵۶۲ به هرگونه حفاری و کاوش به قصد تحصیل اموال تاریخی و فرهنگی پرداخته است. بر اساس این ماده اگر کسی عالما و عامدا اقدام به حفاری و کاوش به منظور به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی کند، مشمول مجازات این قانون است. همچنین در صورتی که حفاری و کاوش در اماکن تاریخی ثبت‌شده در فهرست آثار ملی یا در اماکن متبرکه باشد، حداکثر مجازات مقرر در انتظار مرتکب است. (شکایت اموال تاریخی)
 ماده ۵۶۳ این قانون به تجاوز به حریم اراضی و تپه‌ها و اماکن تاریخی و مذهبی اشاره کرده است، بنابراین در صورتی که سازمان میراث فرهنگی پیش‌تر حدود مشخصات این اماکن را تعیین و علامت‌گذاری کرده باشد، تجاوز به آن حریم مشمول مجازات مقرر است.(شکایت اموال تاریخی)
 ماده ۵۶۴ درباره مرمت، تعمیر یا تغییر ابنیه یا تزیینات اماکن فرهنگی است. به این ترتیب که هرکس بدون جلب نظر سازمان میراث فرهنگی و برخلاف ضوابط اعلام‌شده از سوی آن سازمان، اقدام به مرمت یا تعمیر اماکن فرهنگی کند، مشمول مجازات مقرر در این ماده است. 
 ماده ۵۶۸ به وضعی اشاره می‌کند که طی آن شخص حقوقی (مانند ) این جرایم را انجام دهد، در این صورت مدیران و مسوولان آمر بر حسب مورد به مجازات‌های مقرر در این قانون محکوم می‌شوند. (شکایت اموال تاریخی)

نمونه شکوائیه  اموال تاریخی

رياست محترم دادسراي شهرستان عمومی “نام شهرستان محل وقوع بزه يا محل اقامت

 

        با سلام احتراماً به استحضار مي‌رساند:

در تاريخ       آقاي/آقايان – خانم/خانم‌ها       فرزند       به نشاني       مبادرت به خارج كردن اموال تاريخي – فرهنگي از كشور نموده‌اند. با عنايت به ادلة اينجانب كه عبارت از استشهاديه/و شهادت شهود مدرك مورد نياز ديگر مي‌باشد، تعقيب و مجازات نامبرده/نامبردگان به اتهام خارج كردن اموال تاريخي فرهنگي از كشور به استناد ماده ۵۶۱ قانون مجازات اسلامي مورد استدعاست.(شکایت اموال تاریخی)

ضمناً نشاني اينجانب نيز عبارت از                                     مي‌باشد.(شکایت اموال تاریخی)

باتشكر و سپاس فراوان

نام و نام خانوادگي شاكي

 


قانون،شکایت،حقوق،موسسه حقوقی،وکیل،وکالت،قانون،مجازات،جرم،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،شکایت اموال تاریخی


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط  و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.