آزادی بیان

آزادی بیان
امتیاز شما به این مطلب

آزادی بیان

(مقالات حقوقی،حقوق بشر،آزادی بیان در اسلام،آزادی بیان در احادیث معصومین،آزادی بیان مطلق یا مقید،آزادی،مشاوره حقوقی،موسسه حقوقی ،وکالت،درخواست وکیل،وکیل،مشاور)

آزادی بیان

در فرهنگ سیاسی و فلسفی كمتر واژه­ای به اندازه «آزادی» به بازی گرفته شده است. در حالی كه پاره­ای از حكیمان آزادی را به مفهوم رهایی از هر گونه قید و بند دانسته­اند، جمعی دیگر آن را اطاعت از عقل و اقدام به قانون معنی كرده ­اند. گویی رمز این همه اختلاف و ابهام در خود واژه آزادی نیز نهفته باشد. این واژه به دلیل پیشینه تاریخی خود در جهان طنینی اخلاقی و عاطفی هم دارد و در زمره واژه ­های مقدس درآمده است و هر جا نامی از آزادی است، از جمله آزادمرد، آزادی خواه و آزاده و مانند اینها، هدف ستایش و تفاخر است و هرگز معنای تحقیر و نكوهش از آن فهمیده نمی­شود.[۱](آزادی بیان)
تلقی­ ای که ما معمولاً از مفهوم آزادی داریم در مقابل «اسارت» و گرفتار بودن است. در همه زمان­ها و در همه جوامع، کمابیش همین معنا از آزادی فهمیده شده است. شاید ساده ­ترین تعریف برای آزادی «فقدان منع و جلوگیری» باشد. بدلیل اینکه هیچ انسانی اسارت را دوست ندارد و ذاتاً و فطرتاً هر انسانی خواهان رهایی از قیود و منع­هاست، مفهوم آزادی برایش دارای جذابیت است. واژه آزادی درحوزه فلسفه، اخلاق، عرفان و حقوق معانی مختلفی دارد. باید توجه كرد كه دربحث از آزادی بیان، معنای آزادی درحوزه حقوقی مورد نظراست. در این معنا از آزادی، بحث از این است که آیا هیئت حاکم یا قانون و اجرا کننده آن می­تواند آزادی افراد را محدود کند یا نه؟ و اگر می­تواند تا چه حد این اختیار را دارد تا افراد را به مراعات مقرراتی در روابط اجتماعی خود موظف کند؟ یا آنها را به انجام اوامر و خواست­های دولت متعهد سازد؟(آزادی بیان)
آزادی حقوقی خود دارای انواعی از قبیل، آزادی سیاسی، آزادی عقیده و۰۰۰است، که یک مورد از آن اقسام هم آزادی بیان است، به این معنا که افراد علاوه بر اینکه به خاطر داشتن عقیده مخالف، چه در امور دینی و چه در امور سیاسی، نباید مورد تعقیب قرار گیرند، باید بتوانند عملاً این عقیده خود را ابراز نموده، برای اثبات و احیاناً به دست آوردن همفکران دیگر درباره ی آن تبلیغ کنند.(آزادی بیان)
در ماده ۱۸و۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر هم بر ضرورت آزادی عقیده و بیان آن، تاكید شده است: «هركس حق دارد از آزادی فكر، وجدان و مذهب بهره­مند شود. این حق متضمن ازادی در تغییرمذهب یا عقیده و همچنین آزادی در اظهار عقیده و ایمان و شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است، و هركس می­تواند از این حقوق انفرادی یا اجتماعی به طورخصوصی یا عمومی برخوردار باشد. هركس حق آزادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل آن است كه از داشتن عقاید خودبیم و اضطرابی نداشته باشد و در كسب اطلاعات و افكار و دراخذ و انتشار آن به تمام وسایل ممكن و بدون ملاجظات مرزی آزاد باشد.»[۲](آزادی بیان)

آزادی بیان در اسلام

  تردیدی نیست که آزادی بیان در حقوق و قوانین اسلام پذیرفته شده است و از این لحاظ محدودیتی وجوددارد، مگر آنکه این آزادی به سوء استفاده برخی افراد سودجو تبدیل شود. با توجه به اهمیتی که دین اسلام برای کسب علم و دانش قائل است، نمی­توان پذیرفت که چنین دینی قائل به ممنوعیت بیان و علم باشد. اگر اینگونه بود باید قرآن به جای این همه استدلال و توضیح و نقد نظرات مخالفین خود و تایید شیوه پیامبر در امر تبلیغ، شیوه دیگری در پیش می گرفت و با اشکالات مطرح شده از سوی مخالفان مخالفت کرده، جلوی آنها را می گرفت. از سوی دیگر مسلم است که تمام حق و زوایای فرهنگ دینی برای ما روشن نیست و حق کامل در پیشگاه حق تعالی و راسخان در علم و متصلان به وحی است. لذا چاره­ای نداریم جز اینکه بگوئیم معرفت دینی ما در جامعه همواره نیازمند نقد و بررسی همه جانبه است و لذا باید آزادی بیان را بپذیریم و از نقد دیگران برای تصحیح و یا شفاف­تر کردن معرفت دینی خود استقبال کنیم.[۳] از این رو برای اثبات آزادی بیان از نظر اسلام به ذکر ادله از آیات قرآن و احادیث معصومین علیهم السلام و سیره عملی آنها می پردازیم:(آزادی بیان)(آزادی بیان)

۱٫آیات قرآنی    
الف) « بندگان مرابشارت ده،همان کسانی که سخنان رامی شنوند و از نیکوترین آنها تبعیت می­کنند. آنان کسانی هستند که خداوند هدایتشان کرده، و آنان خردمندان هستند.» (زمر: ۱۸) این آیه مردم را به شنیدن سخنان و متابعت بهترین آنها دعوت می کند، چرا که انسان برای کشف حقیقت نیازمند استماع اقوال و سپس اتباع احسن آنهاست و تمییز حق از باطل در ظل تقابل آراء گوناگون حاصل می­شود. در واقع آیه از فرصت گفتگو و تبادل افکار و امکان طرح نظریات موافق و مخالف خبر می­دهد، زیرا در صورتی متابعت احسن میسر خواهد بود که چندین راه و کلام وجود داشته باشد و استماع همه آنها ممکن باشد و این ممکن نیست، مگر در صورتی که آزادی بیان افکار مخالف وجود داشته باشد، تا دیگران با شنیدن، امکان مقایسه بین آنها و اتباع احسن را داشته باشند.(آزادی بیان)(آزادی بیان)
ب) «ادع الی سبیل ربک بالحکمة و الموعظة الحسنة و جادلهم بالتی هی احسن» ؛باحکمت و اندرز نیکو به راه خدایت دعوت کن و با آنها به روشی که نیکوتر است استدلال و مناظره کن. (نحل:۱۲۵) این آیه هم در مقام بیان شیوه تبلیغ و دعوت مردم به دین خداست و در آن، روش تبلیغ صحیح را روش حکمت و موعظه حسنه معرفی می­کند. باید توجه داشت که در جامعه­ای که امکان طرح دیدگاههای مخالف وجود ندارد، دعوت به روش حکمت و موعظه نیکو معنا ندارد، چرا که دعوت با حکمت در فضای آرام گفتگو و برخورد منطقی و استدلال عقلی ممکن خواهد بود. لذا می­توان نتیجه گرفت که فضای کلی نزول آیه در ظرف جامعه آزاد و با امکان قدرت بیان دیدگاههای مخالف و طرح عقاید گوناگون بوده است.(آزادی بیان)

۲٫ آزادی بیان در احادیث معصومین(علیهم السلام)
حضرت باقر(ع) از حضرت عیسی نقل می کنند: «کلام حق را گرچه گوینده آن اهل باطل باشد، بگیرید، ولی کلام باطل را گرچه گوینده آن اهل حق باشد رد کنید.شما منتقدان سخن باشید. چه بسا ضلالت و گمراهی که بوسیله آیه­ای از کتاب خدا تزیین شده باشد همانطور که ممکن است مس با نقره ناخالص مخلوط شده باشد، نگاه به آندو یکسان است (درظاهر قابل تشخیص نیست) ولی کسانی که با بصیرت و دقت در آن نگاه کنند به آن آگاهی می­یابند.»[۴](آزادی بیان)(آزادی بیان)

نکات قابل استفاده از روایت:
یک- معیار برگزیدن سخن حق است، گرچه از اهل باطل صادر شود. لذا نمی­توان سخن کسی را به صرف اینکه از اهل اسلام نیست، تخطئه کرد، بلکه باید آن را شنید و در آن تأمل کرد.(آزادی بیان)
دو- چه بسا کسانی خود را اهل حق نشان می­دهند، ولی سخنانشان فریبنده و توجیه گرایانه است، لذا نباید فریب ظاهر چنین افرادی را خورد بلکه باید به سخن آنها توجه کرد و آن را با حق محک زد.(آزادی بیان)
سه- امکان و فرصت سخن گفتن افراد را نباید از آنها سلب کرد و به این دلیل که آنها اهل باطل هستند با آنها مخالفت كرد، و برای اهل حق هم نباید ارزشی بیش از گفتار حقشان قائل شد.    (آزادی بیان)
چهار- افراد جامعه باید انتخابگر و ناقد باشند. از نظر اسلام ارزش از آن نقد و بررسی است و تکامل و رشد بوسیله نقد کلام است. لذا، اگر در جامعه­ای آزادی برای بیان دیدگاه­های مخالف وجود نداشته باشد و از آنها ممانعت شود، دیگر جامعه­ای ناقد پرور بوجود نخواهد آمد و نقد و بررسی کلام امکان نخواهد داشت.[۵](آزادی بیان)

۳٫ آزادی بیان در سیره معصومین
تاریخ زندگانی حضرات معصومین علیهم السلام نشان می دهد که در برابر نظرات مخالفین خود با نهایت سعه صدر برخورد می کردند و اصل آزادی را رعایت می کردند. شهید مطهری در این باره می­نویسد:
«شما کی در تاریخ عالم دیده­اید که در مملکتی که همه مردمش احساسات مذهبی دارند، به غیر مذهبی­ها آن اندازه آزادی بدهند که بیایند در مسجد پیامبر، یا در مکه بنشینند و حرف خودشان را آنطور که دلشان می­خواهد بزنند. خدا را انکار کنند، منکر پیامبری شوند، نماز و حج را رد کنند و بگویند ما اینها را قبول نداریم. در تاریخ اسلام از این نمونه­های درخشان فراوان می­بینیم. به دلیل همین آزادی­ها بود که اسلام توانست باقی بماند. اگر در صدر اسلام در جواب کسی که می­آمد و می­گفت من خدا را قبول ندارم، می گفتند، او را بزنید و بکشید، امروز دیگر اسلامی وجود نداشت. اسلام به این دلیل باقی مانده که با شجاعت و با صراحت با افکار مخالف مواجه شده است.»[۶](آزادی بیان)(آزادی بیان)
در ماده ۱۸و۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرهم بر ضرورت آزادی عقیده و بیان آن، تاكید شده است:
«هركس حق دارد از آزادی فكر، وجدان و مذهب بهره­مند  شود. این حق متضمن آزادی در تغییر مذهب یاعقیده و همچنین آزادی در اظهار عقیده و ایمان و شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است، و هركس می­تواند از این حقوق انفرادی یا اجتماعی به طور خصوصی یا عمومی برخوردار باشد. هركس حق ازادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل آن است كه از داشتن عقاید خودبیم و اضطرابی نداشته باشد و در كسب اطلاعات و افكار و در اخذ و انتشار آن به تمام وسایل ممكن و بدون ملاجظات مرزی آزاد باشد.»[۷](آزادی بیان)

آزادی بیان، مطلق یا مقید؟

  باید توجه داشت که آزادی بیان به این معنا نیست که هرکس هرچه را صلاح دید در جامعه مطرح کند، اعم از اینکه به حال جامعه مفید باشد یا مضر و یا سبب گمراهی و فساد اخلاق و فتنه و آشوب شود. عملاً نیز در هیچ نظام حقوقی دنیا ابراز و اظهار هر عقیده­ای مطلقاً آزاد نیست و هر کشوری به تناسب نوع ایدئولوژی و میزان پایبندی به اصول اخلاقی محدودیت­هایی را برای آزادی بیان مشخص کرده است و معنای آن اینست که آزادی بیان قابل محدود و مقید کردن است و همه عقلای عالم هم بر این مسئله اتفاق نظر دارند، که انسان نمی تواند در اعمال و رفتار خود بصورت مطلق آزاد باشد. فرانتیس نویمان می­نویسد:
«هیچ نظام سیاسی وجود ندارد و نمی­تواند وجود داشته باشد که آزادی فرد را مطلقاً و بدون قید و شرط بپذیرد.»[۸](آزادی بیان)
جان استوارت میل هم می­نویسد:
«کسی نگفته است که اعمال باید به اندازه­ی عقاید آزاد باشد، به عکس وقتی اوضاع و شرایطی که عقاید در آن ابراز می­گردد، چنان باشد که اظهار عقیده را به صورت نوعی تحریک برای انجام کاری مخل مصالح مشروع دیگران در آورد، آن وقت حتی اظهار عقاید هم مصونیت خود را از دست می دهد. »[۹](آزادی بیان)
به تعبیر استاد علامه جعفری آزادی فرد مخصوصاً آزادی بیان باید معقول باشد نه نامعقول ، و آزادی معقول را اینگونه تفسیر می­کنند؛ که معقول بودن یا نامعقول بودن در ذات آزادی نهفته نیست و آنچه آزادی را متصف به این اوصاف می­کند، نحوه بهره برداری از آزادی است. هر آزادی بیان که به ضرر مادی یا معنوی انسان مورد بهره برداری قرار گیرد نامعقول است و اگر موافق اصول و قوانین مفید انسانی مورد استفاده واقع شود معقول است.[۱۰](آزادی بیان)
از نظر استاد شهید مطهری هم، اراده و آزادی بشر تا آن جا محترم است که با استعدادهای عالی و مقدسی که در نهاد بشر گذاشته شده است، هماهنگ باشد و او را در مسیر ترقی و تعالی بکشاند، اما آنجا که این آزادی، بشر را بسوی فنا و نیستی سوق می دهد و استعدادهای نهایی او را هدر می­دهد، دیگر احترامی ندارد[۱۱] و ملاک شرافت و احترام آزادی انسان این است که در مسیر انسانیت باشد. انسان را در مسیر انسانیت باید آزاد گذاشت نه انسان را در مسیر هرچه خودش انتخاب کرده و لو بر ضد انسانیت باشد.[۱۲](آزادی بیان)
بحث آزادی بیان و مطبوعات و رسانه­های جمعی از سنخ قضایای ارزشی و «بایدها و نبایدها» است و به بحث از منشاء و ملاک تعیین ارزش ها بر می­گردد. در اسلام همه ارزش­ها به گونه ای طراحی و تنظیم می شوند، که در جهت نیل به کمال نهایی انسان یعنی «قرب الی الله» مؤثر باشند. با این بیان ملاک و معیار ارزش ها در نظام اسلامی مشخص می شود. با قبول این مبنا هر چیزی که در رسیدن به آن کمال نقشی داشته باشد، ارزش مثبت پیدا می کند و برعکس هر چه که مانع رسیدن به آن کمال باشد ضدارزش محسوب می­شود. حکومت اسلامی نیز موظف است در جهت حفظ و تقویت ارزش­ها و نفی و ممانعت از رشد و گسترش ضدارزش­ها تلاش نماید. آزادی مطبوعات و آزادی بیان نیز با همین ضابطه مورد ارزیابی قرار می­گیرد و اگر مطبوعات و رسانه­ها در جهت تکامل و نزدیکی انسان به خدا مؤثر باشند، امری مطلوب و دارای ارزش مثبت خواهند بود و اگر موجب دوری انسان از خدا و بازماندن او از پیمودن راه کمال شوند، ضد ارزش تلقی خواهند شد و حکومت در مواردی باید جلوی آنها را بگیرد. به بیان دیگر، از نظر اسلام همه در بیان عقیده خود آزادند، مگر اینکه این عقیده با مصالح انسان تضاد داشده باشد و منظور از مصالح هم اعم از مصالح مادی و معنوی و دنیوی و اخروی است.[۱۳](آزادی بیان)
حضرت امام خمینی (ره) نیز در برخی از بیانات خود به همین قلمرو و محدوده برای آزادی بیان اشاره كرده­اند:
«قلمی آزاد است که توطئه­گر نباشد، قلمی آزاد است، روزنامه­ای آزاد است که نخواهد این ملت را به عقب و تباهی بکشد. این قلم­ها همان سرنیزه­ی سابق است که می­خواهند ملت را به تباهی بکشند، البته ملت تحمل نمی­کند… قلم­های فاسد نباید آزاد باشد. الان هم فاسدهایشان خیلی ها یشان آزادند، من جمله همین قلم هایی که می گویند چرا آزاد نمی­گذارید.»[۱۴](آزادی بیان)(آزادی بیان)

 منابع

[۱]. كاتوزيان، ناصر، مباني عمومي، تهران، نشردادگستر، ۱۳۷۷، ص ۳۸۴-۳۸۶٫
[۲] منصوري لاريجاني،اسماعيل، سير تحول حقوق بشر، تهران، انتشارات تابان،۱۳۷۴، ص۶۹
[۳] . ایازی، محمد علی، آزادی در قرآن، تهران، مؤسسه نشر و تحقیقات ذکر، ۱۳۷۹، ص ۱۸۱٫
[۴] . مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، تهران دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۲، ج۲، ص ۹۶ ، ح ۳۹٫
[۵] . آزادی در قرآن، ص ۱۹۴- ۱۹۲٫
[۶] . مطهری، مرتضی، پیرامون انقلاب اسلامی، بی جا، انتشارات اسلامی، پائیز ۱۳۶۱، ص ۱۴٫
[۷]. منصوري لاريجاني،اسماعيل، سير تحول حقوق بشر، ،تهران،انتشارات تابان،۱۳۷۴، ص۶۹
[۸] . فرانتیس نویمان، آزادی و قدرت و قانون، ص ۷۱ ( به نقل از آزادی، عقل و ایمان ص ۴۶).
[۹] . استوارت میل، جان، رساله درباره آزادی، ترجمه جواد شیخ الاسلامی،، بی جا، انتشارات علمی و فرهنگی، چاپ سوم، ۱۳۶۳،
ص ۱۴۷٫
[۱۰] . جعفري، محمدتقي، حق آزادی در اسلام، مجموعه مقالات اندیشه معاصر(۲)،  ص ۱۸۱٫
[۱۱] . مطهری، مرتضی، اخلاق جنسی، قم، دفتر انتشارات اسلامی، بی تا، ص ۳۴
[۱۲] همو، آشنایی با قرآن، بی جا ، صدرا، ۱۳۶۸، ج ۳ ، ص ۲۲۴
[۱۳] . مصباح یزدی، محمدتقی، آزادی (ناگفته ها و نکته ها)، بی جا، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول ، ۱۳۸۱، ص ۶۵-۶۳٫
[۱۴] . صحیفه امام (مجموعه اثار)، موسسه ی نشر آثار امام ، ۱۳۷۸ ، ج ۱۰ ، ص ۳۵۰

 

 


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط  و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.