سند معارض یا اسناد مالکیت معارض _ گروه وکلای دادشید

اسناد معارض – معارض

 تجاری،  ثبت ،  وصول مطالبات، ، برگشتی،وکیل ثبتی، وکیل ملکی،مشاوره حقوقی،مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری،   دادگستری،وکیل، ،مشاوره آنلاین رایگان

انواع از منظر قانون 

  1. رسمی: طبق ماده ۱۲۸۷ رسمی عبارت است از ی که در اداره ثبت اسناد و املاک یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مأمورین در حدود صلاحیت آنها و بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند مثل ی که در دفترخانه‌ها تنظیم می‌شوند وشناسنامه، گواهینامه، احکام استخدام و…( معارض)

از ویژگیهای اسناد رسمی در آیین دادرسی دادگاه‌ها و مراجع رسیدگی کنندهٔ غیر دادگستری این است که نمی‌توان نسبت به این اسناد، اظهار ان یا تردید کرد و تنها می‌توان مدعی جعلی بودن شد. همچنین از دیگر ویژگیهای این اسناد، قابلیت اجرای مفاد این اسناد از راه حاکمیت دولتی از قبیل دوایر اجرایی ادارهٔ ثبت اسناد و املاک است.( معارض)

  1. عادی: برابر ماده ۱۲۸۹ غیر از اسناد مذکور در ماده ۱۲۸۷ سایر اسناد، عادی است به عبارت دیگر، عادی عبارت است از سندی که از جانب اشخاص غیررسمی بدون دخالت مأمورین رسمی تنظیم شده و تابع تشریفات خاص نباشد مانند دفاتر و اسناد تجارتی نظیر دفتر روزنامه، دفتر دارایی، دفتر کل. اگر چه اسناد تجارتی یادآوری شده در بالا، دارای تشریفاتی تقریباً مشابه سند رسمی می‌باشند، از آن جهت که شماره گذاری و پلمپ آنها توسط مأمورین رسمی دولتی انجام می‌پذیرد، ولی این اسناد نیز سند رسمی محسوب نشده پس سند عادی هستند.(سند معارض)

 

سند معارض

قانونگذار از اسناد معارض تعریف خاصی ارائه ننموده ولی از آن در بند ۵ ماده ۲۵ قانون ثبت اسناد و املاک یاد کرده است. در اصطلاح حقوقی چنانچه نسبت به ملکی کلا یا بعضا اسناد معارض صادر شده باشد خواه تعارض نسبت به اصل ملک باشد خواه نسبت به حدود یا حقوق ارتفاقی آن، سند ی که ثبت آن موخر است سند معارض نامیده می شود.(سند معارض)

به عنوان مثال اشتباهاتی که در عملیات تفکیک رخ می دهد و یا اینکه دیوار یک منزل در سند مربوطه ، دیوار اختصاصی قید شده باشد ولی درسند منزل مجاور، دیوار موصوف ، به نحو اشتراکی قید شده باشد. و یا مواردی که متراژ زمین مندرج درسند یک پلاک ثبتی، با قسمتی از سند زمین مجاور تداخل داشته باشد که در این موارد این چنینی، اصطلاحا این دو سند را سند معارض نامیده و لازم است که هیات نظارت، اولا اصل تعارض را احراز نماید و ثانیا و رای به اصلاح سند صادر نماید.(سند معارض)

لازم بذکر است که مرجع تشخیص اسناد معارض، صرفا هیات نظارت اداره ثبت بوده و حتی مراجع دادگستری نیز در این خصوص صلاحیتی ندارند. بنابراین ابتدا لازم است معارض بودن یک سند توسط مرجع صلاحیتدار تشخیص داده شود سپس شخص دارنده سند معارض، چنانچه معتقد است سند مجاور خود (سند مقدم الصدور) به درستی صادر نگردیده و تشریفات قانونی مربوطه را طی ننموده؛ باید دادخواست ابطال سند مزبور را به مراجع قضایی تقدیم نماید. دادگاه نیز بر اساس تکلیف قانونی خود؛ نحوه صدور هر دو سند را بررسی و چنانچه سند شخص خوانده بدون رعایت تشریفات صادر گردیده باشد، حکم بر ابطال آن صادر خواهد کرد.(سند معارض)


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و وکالت در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط وکیل و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.