جعل چیست و چطور اثبات می شود _ گروه وکلای دادشید

کلیاتی پیرامون جعل :

 کیفری،  جعل ،  در خصوص جعل ، برای مشاوره جعل، دادسرا، دادگاه کیفری، ،مشاوره حقوقی،مشاوره با  پایه یک دادگستری،   دادگستری،، ،مشاوره آنلاین رایگان،جعل ،جعل امضا

جعل : عنوان جَعل از جمله جرایمی است که زمان پیدایش آن را می توان به پیدایش خط و اسناد تعمیم داد . جَعل سبب تزلزل و ناامنی در نظام معاملات و مراودات می شود و از این حیث میتوان این عنوان مجرمانه را با نظم عمومی درگیر دانست.

به عنوان مثال و برای ملموس بودن آثار مخرب این عنوان میتوان به جَعل اسناد رسمی و پول رایج مملکت اشاره نمود که آثار مخرب آن از هیچ نگاهی مستور نیست.

مقنن در ماده مذکور به این نحو به بیان و تعریف جَعل پرداخته است که « ماده ۵۲۳ ـ جَعل و تزویر عبارتند از: ساختن نوشته یا یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی‌، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم‌ یا تاخیر تاریخ نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به‌ نوشته دیگر یا ب بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب»

جَعل در فرهنگ فارسی معین به معنای «برگردانیدن- تقلب کردن» آمده است. اين جرم، از جمله‌ی جرايم عليه آسايش و امنيت عمومی شناخته شده و در نتيجه قانونگذار به آن خاصيت عمومی بخشيده است.

آنچه که پایه و اساس جرم جَعل را تشکیل می دهد امکان به اشتباه انداختن و تصور امری صحیح در ذهن دیگری است به این معنا که مثلاً در مورد جَعل ؛ خریدار با رویت جَعلی به تصور آن که این ؛ ‌ واقعی می باشد گمراه شود و تن به معامله ای دهد که نهایتاً مغبون واقع شود.

مصادیق جرم جعل  مطابق مقررات جزایی (در ماده ۵۲۳قانون تعزیرات)

 1. ساختن نوشته یا ( به نفع ارائه دهنده یا به ضرر دیگری)
 2. ساختن مهر یا امضای افراد
 3. خراشیدن یا تراشیدن (خراشیدن یعنی از بین بردن یک جزء از کلمه است مثل تغییرر عدد ۱۰۹۶ به ۱۰۹!  ولی تراشیدن، از بین بردن تمام کلمه است مثلا عدد کاملا از محو گردد.)
 4. قلم بردن (تغییر دادن و تبدیل حرف ها و کلمه ها. مثلا حرف ۱ را به ۲ تغییر دهد.)
 5. الحاق یا اضافه کردن یک نوشته و یا حرف در
 6. از بین بردن یا سیاه کردن قسمتی از نوشته
 7. تغییر دادن تاریخ سند (مثلا تاریخ را تغییر و از این جهت آثاری بر ان مترتب شود.)
 8. الصاق نوشته ای به نوشته دیگر (چسباندن دو نوشته متفاوت.)
 9. به بردن مهر دیگری اعم از شخص حقیقی یا حقوقی بدون اجازه صاحب آن نیز از مصادیق جَعل عنوان گردیده است.

 

ارکان تحقق جرم جعل:

ارکان جرم جَعل عبارت است از:
الف  – رکن مادی: یعنی باید آن اعمال و افعال (جعل )‌که در تعریف جَعل و ذکر مصادیق آن به عمل آمد توسط مرتکب ، انجام شود تا رکن مادی تحقق یابد .
ب –  رکن معنوی:  به قصد انجام عمل مجرمانه و آگاهی و هوشیاری در حین انجام جَعل تلقی می شود و به بیان اخری به همان بحث سونیت مرتکب اشاره دارد.
ج-  رکن قانونی : که در زمانی که قاضی و دادرس در حال رسیدگی با شکایت اشخاص ذینفع و یا گزارش مرجع انتظامی اداری دولتی مواجه می شود باید تشخیص دهد که عمل انجام شده توسط با مواد قانونی مربوط به جعل در قانون تعزیرات باشد.
۴- رکن ضرری: یعنی عمل شخص جاعل باعث ایراد ضرر به شخصی که آن سند علیه وی ارائه شده و یا اشخاص ثالث و یا جامعه شود.

 

مجازات جرم جعل و استفاده از سند مجعول:

مرتکب بسته به نوع جعل ارتکابی؛ به شرح ذیل قابل مجازات می باشد؛

الف- مجازات جعل در اسناد یا نوشته های غیررسمی:

طبق ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی اسلامی مصوب ۱۳۹۲ جعل یا تزویر اسناد یا نوشته های غیررسمی و یا با علم به جعل و تزویر آن اسناد استفاده کند، علاوه بر جبران خسارت به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

ب- جعل و استفاده از  اسناد رسمی مجعول:  

۱) طبق ماده ۵۲۶ ق.م.ا. ۱۳۹۲ ، هرکس اسکناس رایج داخلی یا خارجی یا اسناد ی، اوراق بهادار یا حواله های صادره از خزانه را به قصد اخلال در وضع پولی یا یا اقتصادی یا بر هم زدن نظام کشور جعل یا وارد کشور کند یا با علم به جَعل استفاده کند . اگر مفسد و محارب شناخته شود، به ۵ تا ۲۰ سال حبس محکوم می شود

۲) جَعل مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ التحصیلی یا تائیدیه یا ریز نمرات تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی داخل یا خارج از کشور یا ارزش نامه های تحصیلات خارج را جَعل کند یا با علم به جعل بودن استفاده کند علاوه بر جبران خسارت به حبس از ۱ تا ۳ سال محکوم می شود.  به تجویز ماده ۵۲۷ از قانون تعزیرات)
۳ )  هر کسی مهر یا منگنه یا علامت یکی از ادارات و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی مانند شهرداری را جَعل کند یا با علم به جَعل استعمال رکن آن به ۶ ماه تا ۳ سال حبس محکوم می شود. ( ماده ۵۲۹ قانون مذکور )
۴) هرکس شخصاً یا توسط دیگری برای معافیت خود یا شخص دیگری از خدمت دولت یا نظام وظیفه و برای تقدیم به دادگاه گواهی پزشکی به اسم طبیب جَعل کند به حبس از ۶ ماه تا ۱ سال یا ۳ تا ۶ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود. (ماده ۵۳۸ ق.تعزیرات)
۵) اگر پزشک تصدیقنامه برخلاف واقع درباره شخص برای معافیت از خدمت در ادارات رسمی یا نظام وظیفه برای تقدیم به مراجع قضائی بدهد به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و یا به ۳ تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود.(ماده ۵۳۹ ق. تعزیرات) و …..

در پایان بیان می گردد همانگونه که شاهد هستیم قانونگذار به خاطر آثار مخرب فرآوان متصور برای جَعل قوانین به نسبت سخت گیرانه ای برای آن تصویب و تقنین نموده است وبدیهی است که اگر حکمی از محاکم ذیصلاح به استناد اسناد جَعلی اخذ شود آن حکم قابلیت اعاده دادرسی دارد و تمام آثار اثباتی بر سند جعلی پس از اثبات جعلیت زدوده خواهد گردید.


گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و وکالت در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط وکیل و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.


2 پاسخ
 1. صامت گفته:

  با سلام و خسته نباشید

  متشکر از توضیحات کامل شما بزرگوار

  اگر کپی مدرکی تغییر پیدا کند بازهم جنبه جعل اسناد دارد؟

 2. الناز گفته:

  سلام

  سوالی ندارم

  فقط خواستم بگم قبل از ازدواج در رابطه با حق طلاق سوالی کردم ازتون تلفنی و بصورت رایگان با صبوری و مهربانی پاسخم را دادین. فقط خواستم تشکر کنم. موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.