۳ شرطی که در تعیین مهریه باید رعایت کنیم + فیلم

۳ شرطی که در تعیین مهریه باید رعایت کنیم – همراه با کلیپ تصویری

 وکیل  وکالت  مشاوره حقوقی  وکیل ثبتی  وکیل ملکی  گروه وکلا – مهریه – مهر المثل 


۳ شرطی که در تعیین مهریه باید رعایت کنیم

  1. مالیت داشتن مهریه

اولین موردی که در تعیین مهریه باید رعایت کنیم مالیت داشتن یا مال بودن مهریه تعیینی است به عبارت ساده تر چیزی را می توان مهریه قرار داد که امکان خرید و فروش آن وجود داشته باشد و در جامعه ما به ازاء مالی داشته باشد و افراد حاضر باشند برای آن هزینه پرداخت کنند به عنوان مثال هوا یا یک کیلو بال مگس یا قابلیت خرید و فروش ندارد.

 

  1. قابل تملک باشد

قابلیت تملک بودن مهریه به این معنی است که اشخاص بتوانند آن مال را به تصاحب و در اختیار خود قرار دهند. مهریه باید مالی باشد که قابلیت تملک خصوصی باشد به عنوان مثال اماکن ملی و مذهبی وسایل و جاهای عمومی ودولتی پرندگان آزاد و حیوانات وحشی و دریا ها و رودخانه نمی تواند جزو مهریه قرار گیرد

 

  1. معین باشد

سومین ویژگی مهریه که باید به آن توجه کنیم معین بودن مهریه است که در اینجا در مقابل مجهول قرار دارد و به معنای مجهول و نامشخص نبودن مهریه است. در نتیجه تعیین مهریه برای سال های آینده یا وسایل و اشیائی که مشخصات دقیق آن در مهریه ذکر نشود باطل است. بعنوان مثال تعیین منزلی که همسر در آینده خریداری خواهد نمود یا خودرویی که مشخصات مالکیت آن دقیقا ذکر نشود به دلیل مجهول بودن باطل می باشد.

 

کلیک کنید  حقوق زنان در ایران ضمن عقد ازدواج

نکته ۱ :

در صورتی که این شرایط در تعیین مهریه مورد توجه قرار نگیرد باعث باطل شدن عقد نمی شود و عقد ازدواج صحیح است.

 

نکته ۲ :

اگر در این حالت بین دختر و پسر نزدیکی واقع شود به دلیل باطل بودن و نامشخص بودن مهریه به دختر مهر المثل تعلق می گیرد.

 

نکته ۳ :

در مواردی که مهریه معین نیست معمولا سردفتر ازدواج قیمت تقریبی منزل مسکونی که در آینده خواهد خرید را محاسبه و به جای آن در سند ازدواج مبلغی را ذکر می کند که همین مبلغ ملاک قرار خواهد گرفت نه منزلی که در آینده مرد خریداری می نماید.

 

مواردی که می توانند مورد مهریه قرار بگیرند

 

۱) عین مال : مثل باغ ویلا منزل

۲) دین باشد : مثل طلبی که از شخص وجود دارد و چک یا سفته ای که از شخص دیگری است

۳) منفعت مال : مثل اجاره ده ساله مغازه منزل باغ

۴) انجام کار : چه از جانب خود شخص چه از جانب شخص دیگری مثل ساختمان خانه یا تعمیر وسیله ای

۵) آموزش : مثل آموزش فن یا هنری

۶) حق مالی : مثل سر قفلی یا حق تألیف کتاب یا ترجمه یا سهم الارث پدری در صورت فوت

..گروه وکلای دادشید

موسسه حقوقی ندای عدالت ساعی (گروه وکلای دادشید) با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و وکالت در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت و  سایر مراجع حقوقی و اداری توسط وکیل و مشاوره حقوقی در سرتاسر کشور می باشد جهت ارتباط با این مجموعه اینجا را کلیک کنید.

همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.