مهریه عندالمطالبه به چی معنی است؟(مهریه،وکیل،وکالت)

مهریه عندالمطالبه به چی معنی است؟(مهریه،وکیل،وکالت،مشاوره حقوقی،وکیل مهریه)

مهریه عندالمطالبه است یعنی هر زمانی که زن مهریه را مطالبه کند شوهر باید آن را پرداخت کند، هرگاه برای پرداخت مهریه، زمان و مدتی معین نشده باشد، مهریه‌ی عندالمطالبه است. دراین صورت به محض عقد، زن مالک مهر است و هر زمان که بخواهد می‌تواند مهریه‌ی خود را چه در زمان تداوم زندگی مشترک و چه در زمان طلاق می‌تواند آن را مطالبه کند. به همین دلیل است که مهریه را عندالمطالبه می‌گویند‌ و در سند ازدواج نیز با همین عنوان ذکر می‌شود.(مهریه عندالمطالبه)

برای مطالبه کردن مهریه محدودیت زمانی خاصی وجود ندارد، زیرا به محض انعقاد عقد، زن مالک تمام مهر می‌شود مگر آن که طبق توافق دو طرف، پرداخت مهریه به زمان مشخصی موکول شده باشد مثلا طرفین توافق کرده باشند که یک سال پس از عقد مهریه را دریافت کند. و به طور کل می‌توان گفت زن از لحظه انعقاد عقد می‌تواند مهریه را مطالبه و آن را درخواست کند.
با توجه به ماده‌ی (۱۰۸۵ قانون مدنی) زوجه می‌تواند تا دریافت نکردن کامل مهریه‌ی خود از وظایف همسری خود و تمکین همسر امتناع کند که در اصطلاح حقوقی به آن حق حبس گفته می شود.

کلیک کنید  دادخواست منع هرگونه اقدام در شرکت (وکیل ، مشاوره حقوقی)

در مهریه عند المطالبه به محض وقوع عقد می‌تواند پرداخت آن را به طور کامل درخواست کند و طبق سند رسمی‌ ازدواج، مرد مکلف به پرداخت آن است و اگر به هر دلیلی توانایی پرداخت یک‌جای مهریه را نداشته باشد و بخواهد آن را به صورت قسطی بپردازد، باید ناتوانی مالی‌اش را به دادگاه ثابت کند.(مهریه عندالمطالبه)

مهریه عند المطالبه و عند الاستطاعه

مهریه  عندالمطالبه باشد  به محض وقوع عقد ازدواج زن می تواند مهریه را درخواست کند و مرد طبق سند رسمی ازدواج مکلف به پرداخت تمام مهریه است و به هر دلیلی که مرد توانایی پرداخت یکجای مهریه را نداشته باشد و بخواهد به صورت تقسیطی پرداخت نماید اثبات این موضوع که او توان مالی ندارد و نمی تواند مهریه را نقداً بدهد با مرد است و زن نیازی ندارد که در دادگاه ثابت کند،مرد از تمکن مالی لازم برای پرداخت مهریه برخوردار است.

اما در مهریه عندالاستطاعه اگر زن تقاضای مهریه نماید ،این تکلیف بر عهده اوست که ثابت کند مرد از دارایی و اموال کافی جهت پرداخت مهریه برخوردار است، و بر عکس مرد در اینجا نیازی ندارد که برای دادگاه دلیل بیاورد که قادر به پرداخت مهریه نمی باشد. در این نوع مهریه این امتیاز برای مرد در نظر گرفته شده تا زن نتواند تحت هر شرایطی و هر زمانی که اراده کند با توسل به مهریه او را تحت فشار قرار دهد.(مهریه عندالمطالبه)

کلیک کنید  تجدیدنظر از قرار رد گواهی عدم امکان سازش

 

تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه در چیست؟

هرگاه برای پرداخت مهریه، زمان و اجل معین نشده باشد، مهریه‌ی عندالمطالبه است. دراین صورت به محض عقد، زن مالک مهر است و هر زمان که بخواهد می‌تواند مهریه‌ی خود را مطالبه کند، اما در مهریه عندالاستطاعه، زمان پرداخت مهریه. زمانی است که زوج، توانایی و استطاعت پرداخت را داشته باشد، پس پرداخت آن منوط به استطاعت، زوج است. البته زوجین می‌توانند به صورت موجل نیز مهریه را تعیین کنند که در اینصورت پرداخت مهریه در زمان مقرر مورد توافق بایستی باشد و قبل از آن زوج حق مطالبه ندارد.(مهریه عندالمطالبه)

 

مهریه عندالمطالبه بهتر است!

برای جلوگیری ازبروز اشکالات متعددی که در مطالبه مهریه عندالاستطاعه وجود دارد توصیه می شود زوجین به همان روش قبلی یعنی مهریه عندالمطالبه پایبند باشند . مهریه عندالاستطاعه عملا به حقوق مالی زن لطمه وارد کرده و هیچ تضمینی برای وصول آن وجود ندارد . چون مقدمه وصول مهریه عندالاستطاعه اثبات دارایی و تمکن مالی مرد  میباشد ممکن است این تمکن هیچگاه پیدا نشود و یا مرد اموال و دارایی های خود را به  نزدیکان و بستگان خود انتقال دهد تا زن را از دسترسی به آن محروم کند . در عمل و به تجربه ثابت شده است مهریه به شرط استطاعت موجب سردر گمی محاکم و صدور احکام متعارض شده و از همه مهمتر اینکه حقوق زن را به خطر انداخته و باعث سواستفاده برخی از مردان نیز شده است.( وکیل مهریه اصفهان عندالمطالبه)

کلیک کنید  نمونه رای تصحیح شناسنامه


مهریه عندالمطالبه،موسسه حقوقی،وکیل،وکیل خانواده،وکیل خوب،مهریه،عکس،عکس نوشته،مشاوره حقوقی،رایگان،وکیل مهریه


همیشه بخاطر داشته باشید؛ در مسائل حقوقی بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.